Szukaj w serwisie:

Zasady tworzenia Listu Motywacyjnego

jak pisać list motywacyjny

Gdyby ktoś próbował odpowiedzieć na pytanie co było pierwsze: CV czy list motywacyjny, prawdopodobnie bliżej prawdy byłyby osoby stawiające właśnie na list motywacyjny. Polska nazwa nie pokrywa się co prawda z określeniami „wstępniak", „wstęp" – których używa się za granicą, ale też nasza historia listu motywacyjnego jest nieco inna.

Przykład i opis listu motywacyjnego:
Poniżej prezentujemy Państwu układ dobrego listu motywacyjnego wraz z bocznymi komentarzami.

List motywacyjny - przykład z komentarzami (plik PDF)

 

Kilka słów o historii oraz praktyczne uwagi na temat tworzenia tego dokumentu.
Jak może jeszcze wielu z nas pamięta, na początku był życiorys albo podanie. Uczono ich pisać w „podstawówce" w celu złożenia do szkoły ponadpodstawowej, uczono również na kolejnych poziomach, aby wykorzystać do poszukiwania pracy.

Zwyczajowo zaczynał się od „Nazywam się Janusz Kowalski i urodziłem się dnia .................. w miejscowości ......................, woj. ......................". Dalej było trochę o pochodzeniu, rodzicach itd. Styl był opisowy i zawierał najczęściej: charakterystykę osoby która go składa, prośbę o przyjęcie do miejsca, w którym był składany oraz rozwinięcie zdania zaczynającego się zazwyczaj od „Prośbę swoją motywuję.....".

Z takim bagażem umiejętności weszliśmy w lata 90 ubiegłego wieku, a wraz z nimi rozpoczęliśmy dostosowanie swoich dokumentów aplikacyjnych do wymagań firm. Z początku dotychczasowy życiorys uzupełnialiśmy skrótowym załącznikiem - chronologicznym zestawieniem miejsc pracy, następnie stopniowo zaczęliśmy rozwijać owo zestawienie nazywane CV, a skracać dotychczasowy dokument opisowy. I tak CV - dokument pełniący pierwotnie rolę załącznika powoli stał się ważniejszy niż samo podanie. Świadczą o tym zarówno wyniki badań, jak i praktyka stosowana w ogłoszeniach o pracę:

 • Badania wśród osób zajmujących się rekrutacją i selekcją wykazują, że 80% listów motywacyjnych jest odrzucanych już po 3 sekundach ich czytania, ponieważ pracodawcy nie mogą sobie pozwolić na uważne przeczytanie każdego listu,
 • Coraz więcej współczesnych ogłoszeń o pracę zawiera prośbę wyłącznie o CV,
 • Większość internetowych formularzy aplikacyjnych daje możliwość załączenia także listu motywacyjnego, ale wiele z nich nie wymaga już tego obligatoryjnie.

Powyższe argumenty nie mogą jednak w żaden sposób zwalniać nas z obowiązku przygotowania dobrego listu motywacyjnego dla wszystkich tych pracodawców którzy tego oczekują. Jak zatem napisać dzisiaj dobry list motywacyjny?

Udzielenie odpowiedzi wydaje się bardzo trudne nawet dla eksperta w tej dziedzinie, ponieważ istotą listu motywacyjnego jest jego niepowtarzalność oraz wymóg aby odpowiadał na konkretne ogłoszenie. Przeczytaj poniższe wskazówki a następnie jeszcze raz zapoznaj się z przykładem z komentarzami.

Pisząc list motywacyjny stosuj kilka poniższych zasad:

 • Użyj krótkiej formy, najlepiej około ½ strony tekstu.
 • Pamiętaj o zamieszczeniu nazwy stanowiska i nr ref. ogłoszenia na które odpowiadasz.
 • Nie powtarzaj informacji zawartych w CV i unikaj wodolejstwa.
 • Możesz podkreślać swoje atuty ale lepiej podkreślaj jakie korzyści odniesie pracodawca.
 • Nie usprawiedliwiaj się (zostałem wprawdzie zwolniony, ale była to redukcja etatów).
 • Nie pisz o swoich problemach ze znalezieniem pracy (od roku jestem bezrobotny).
 • Nie opisuj swoich trudności finansowych (potrzebuję pracy, gdyż mam kredyt).
 • Nie proś o pomoc (bardzo proszę o danie mi szansy).
 • Nie pokazuj, że zgodzisz się na każde warunki – nawet jeśli tak jest (mogę robić wszystko).

Powodzenia!

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)