Szukaj w serwisie:

Studia czy praca?

2011-09-27 | praca | student | studia | wybór | dylemat | decyzja
wybór, dylemat

Okres studiów często kojarzy nam się z najszczęśliwszymi latami naszego życia. Wolność wyboru, spełnianie swoich aspiracji poznawczych, otoczenie ludzi z podobnymi zainteresowaniami, a do tego „odrobinę" czasu na zabawę (przynajmniej na niektórych kierunkach). Trzeba jednak przyznać, że bardzo wielu maturzystów podejmując decyzję o wyborze kierunku studiów nie zadaje sobie pytania – co ja konkretnie chcę robić po studiach (jak chcę zarabiać na życie) i jakie mam szanse na zrealizowanie tych zamiarów.

Być może duży wpływ na taką postawę ma nieciekawa sytuacja w jakiej znajdują się obecnie absolwenci.  Są przecież jedną z grup najbardziej dotkniętych bezrobociem – zwłaszcza Ci z kierunków z relatywnie dużym obłożeniem studentów a jednocześnie niewielkim zapotrzebowaniem na takich absolwentów przez rynek.

Naturalnym ludzkim odruchem wobec takiej sytuacji jest nie myśleć wiele o niepewnej przyszłości a skupić się na pewnej teraźniejszości – czyli na studiowaniu a przy okazji czerpaniu z uroków życia studenckiego. Tymczasem, jak mówią - „los sprzyja przygotowanym". Właśnie okres studiów jest najlepszy, aby do ewentualnych trudności na rynku pracy się przygotować a nawet przed nimi uchronić.

Pesymista powie – student posiada niewielką wiedzę, praktycznie nic nie potrafi robić, a do tego brak mu czasu i dyspozycyjności (tak dziś poszukiwanej przez pracodawców) na pełne poświęcenie się pracy. Zgoda – to wszystko prawda ale... w zasadzie to nie wymieniliśmy jeszcze szeregu atutów jakimi dysponuje student/ka na rynku pracy.

  • Wielu studentów posiada niewielką wiedzę ale nikt nie uczy się szybciej.
  • Wielu studentów praktycznie nic nie potrafi robić ale nikt nie jest bardziej otwarty na nowości niż oni.
  • Wreszcie brak studentom czasu i pełnej dyspozycyjności ale wielu pracodawców chętnie zleci pracę w niepełnym wymiarze.
  • Dodatkowo wielu pracodawców ceni sobie młodość, odwagę, otwartość i ponadprzeciętną elastyczność „za rozsądną cenę" a właśnie takimi cechami najchętniej legitymuje się człowiek, który chce zdobyć swoje pierwsze zawodowe doświadczenia.

Studenci mają więc solidny kapitał wyjściowy. Pracodawcy bardzo dobrze zdają sobie z tego sprawę, więc pozostaje wzbudzić więcej wiary w studentach. Żeby tak się stało należy mieć po prostu jasny plan i wdrażać go w życie już od pierwszego roku studiów:

  1. Przemyśl gruntownie decyzję o wyborze kierunku. Jeżeli poszedłeś na studia tylko dla tytułu to spodziewaj się, że po ich zakończeniu uzyskasz... tylko tytuł (a nie pracę). Wybierz studia na temat, w którym chciałbyś się obracać w całym swoim dorosłym życiu.
  2. Rozpoczynając studiowanie określ jaki charakter ma Twoja przyszła profesja: praca w biurze czy może w terenie; praca z ludźmi czy może indywidualna; wymyślanie i projektowanie nowych pomysłów czy może doskonalenie się w odtwarzaniu ułożonych procedur.
  3. Jeżeli tok studiów pozwala Ci tygodniowo na jeden bądź kilka dni wolnych to przeznacz je na poszukiwania a następnie na pracę – najlepiej podobną do swojej przyszłej wymarzonej posady lub w dziale/branży zbliżonej do Twojego kierunku studiów.
  4. Korzystaj ze statusu studenta – jeżeli masz możliwość to spróbuj zaoferować swoją pracę w zamian za możliwość zdobycia „pierwszych szlifów". Na początku zdobywaj doświadczenie aby niedługo zarabiać również pieniądze.
  5. Bądź zorientowany w przywilejach finansowych jakie może otrzymać pracodawca zatrudniający studenta: bądź na bieżąco z refundowanym stażami, zdobywaj granty urzędów i instytucji, wykazuj inicjatywę w ułatwianiu pracodawcy dostępu do dopłat w związku z Twoim zatrudnieniem. Zawieraj umowy, które pociągają za sobą najmniejsze obciążenia podatkowe dla Ciebie i pracodawcy.

„Los sprzyja przygotowanym". Studia czy praca – to dziś często dylemat dla leniwych.

Daniel Binda
LGrant

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)~ohggii
2015-03-20 14:38:42

Aby dobrze wybrać studia można wstępnie zapoznać się z ofertami pracy jakie są na rynku. Jakich ludzi szukają pracodawcy i jakie umiejętności są potrzebne by po studiach znaleźć pracę.

Znam fajną stronę, gdzie pracodawcy oferują wolne wakaty i stanowiska, które są potrzebne na rynku pracy :)

rekrutacyjnarewolucja.pl