Szukaj w serwisie:

Sposób eliminowania Polaków z zachodniego rynku pracy

praca w Holandii

Portal z denuncjacjami na konkurencyjnych pracowników ze Wschodu to nowy sposób eliminowania naszych rodaków z zachodniego rynku pracy – podaje Dziennik Gazeta Prawna. Na założonym w Holandii portalu złożyło skargi na zachowania Polaków aż 46 tys. osób. Strona radykalnego polityka Geerta Wildersa działa już dziewięć miesięcy.

Przykładowe pytania sformułowane na portalu brzmią: Czy masz kłopoty z obywatelami z Europy Środkowo-Wschodniej? Czy może straciłeś pracę przez Polaka, Bułgara, Rumuna? Partia Wolności oferuje państwu miejsce na niniejszej stronie internetowej, aby zgłosić skargi.

Poprzez specjalny formularz na stronie www.meldpuntmiddenenoosteuropeanen.nl powstaje ok. 170 doniesień dziennie. Obecnie w Holandii mieszka 90 tys. Polaków, jednak nieoficjalnie jest ich nawet dwa razy więcej. Partia Wolności (Partij voor de Vrijheid) przekonuje, że nikt nie gromadzi danych na temat tego, ile z tych donosów skończyło się sprawami w sądzie, a ile osób przez nie straciło pracę albo musiało opuścić Holandię. Najczęstszym oskarżeniem na portalu Wildera są oskarżenia o wykorzystywanie przez Polaków holenderskich socjalów. Minister ds. społecznych Holandii Henk Kemp zaproponował, aby deportować Polaków, którzy w ciągu trzech miesięcy nie znajdą zatrudnienia, co jest drastycznym złamaniem unijnych regulacji.

Dwa tygodnie temu zapadł precedensowy wyrok, zgodnie z którym firma Remak z Opola zatrudniająca 800 Polaków przy budowie elektrowni RWE w Eemshaven musi im płacić już nie tylko holenderską płacę minimalną (jak przewidują unijne regulacje), ale uposażenie identyczne z tym, które obowiązuje w firmach holenderskich. Oznacza to podwyżkę pensji nawet do 40%. Uderza to w kluczowy atut jaki miały polskie firmy świadczące usługi na holenderskim rynku.

Zdaniem Małgorzaty Boss-Karczewskiej, która prowadzi portal Polonia.nl, większość Polaków przyjeżdża do Holandii przez lokalne agencje zatrudnienia. Warunki pracy są często bardzo uciążliwe, a uposażenie tak słabe, że Holendrzy nie podjęliby takiej pracy.

EP

Źródło: gazetaprawna.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)~ygzvipjd
2014-03-22 01:38:24

ebqjlkftuqsbdb35, jjnenylokb

~fsvvhant
2014-03-24 09:51:47

ydtzlkftuqsbdb35, http://www.dfspjkvjvu.com/ fipkagerlw

~fnocbcov
2014-03-27 06:39:08

riormkftuqsbdb35, http://www.qdvpckgaxx.com/ nzpamzwjoi