Szukaj w serwisie:

Rozmowa kwalifikacyjna

Mężczyzna w garniturze siedzący na czerwonym krześle

Rekruterzy często prowadzą swego rodzaju grę z kandydatami. Zadają niekonwencjonalne pytania bądź też pytają o rzeczy, na pierwszy rzut oka, niezwiązane z posadą, o którą się ubiegasz.

Każde pytanie, które pada na rozmowie kwalifikacyjnej jest szansą na udzielenie odpowiedzi, które udowodnią potencjalnemu pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś idealnym kandydatem na oferowane stanowisko. Warto więc przygotować wcześniej  ogólną strategię postępowania, która ułatwi Ci  przebrnięcie przez najbardziej podchwytliwe pytania rekrutera.

Przygotowując się do ważnej rozmowy kwalifikacyjnej musisz zrobić dokładny research na temat firmy, do której kandydujesz, oraz przygotować odpowiedzi na przewidywane pytania.

Podczas każdej rozmowy kwalifikacyjnej zostaniesz zapytany o to, co wiesz o firmie. Dlatego zanim wybierzesz się na spotkanie, zbierz jak najwięcej informacji o pracodawcy, by pokazać, że jesteś dobrze zorientowany i  przygotowany.

Zanim udzielisz jakiejkolwiek odpowiedzi, zastanów się dobrze – nie możesz popełnić żadnej gafy, która zmniejszyłaby Twoje szanse na zatrudnienie. Najlepsze są przemyślane odpowiedzi, a nie te najszybsze.

Mów jasno i zwięźle. Udzielaj krótkich, rzetelnych i przede wszystkim szczerych odpowiedzi. Długie wypowiedzi są mniej efektywne, mogą wręcz wzbudzić podejrzenia rekrutera.  Porywając się na zbyt długie tłumaczenia, może on odnieść wrażenie, że próbujesz zatuszować lub też usprawiedliwiać swoje błędy czy brak kompetencji.

Jeśli czujesz, że mówisz zbyt długo, po prostu zatrzymaj się i zapytaj, czy Twoja odpowiedź jest wystarczająco szczegółowa. Inicjujesz w ten sposób dialog i otwartą wymianę zdań.

Warto na bieżąco upewniać się, czy w Twoich odpowiedziach zawarłeś wszystko, czego oczekiwał rekruter. Nie obawiaj się po każdej swojej wypowiedzi pytać rozmówcę, czy chciałby w tej kwestii dowiedzieć się czegoś jeszcze. Usprawnia to znacznie przepływ informacji pomiędzy rozmówcami i kładzie nacisk na dwustronną komunikację. Potencjalny pracodawca z pewnością doceni Twoją komunikatywność, która dodatkowo zwiększy Twoje szanse na zatrudnienie.

Opisz siebie jako osobę, która cały czas stawia sobie nowe cele i chce się rozwijać. Przy takiej postawie samokrytyka jest bardzo potrzebna – musisz przyznawać się sam przed sobą do swoich słabości, żeby móc je eliminować. Taki pracownik to prawdziwy skarb.

Jeśli opiszesz siebie jako perfekcjonistę, może to zabrzmieć podejrzanie. Rozmówca może pomyśleć, że starasz się coś ukryć – nikt nie jest idealny,
a wyolbrzymianie swoich zalet wcale nie jest dobrze widziane. Perfekcjonizm nie służy atmosferze pracy. Takie osoby zazwyczaj nie radzą sobie w sytuacjach kryzysowych, trudno też im znieść krytykę.

Nawet jeśli denerwujesz się spotkaniem, postaraj się tego nie okazywać. Jeśli podejdziesz do rozmowy rozluźniony i uśmiechnięty, sprawisz wrażenie osoby otwartej i komunikatywnej.

Przećwicz zatem dobrze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, aby odpowiednio się do nich przygotować i na rozmowie wypaść jak najlepiej.
Twoje wypowiedzi powinny zapewnić pytającego, że jesteś właściwą osobą na dane stanowisko.

SL

Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)