Szukaj w serwisie:

Pracować to być, czyli co mi daje praca?

2011-06-01 | praca | motywacja | bezrobocie | uczucia | psychika
radość, praca, sukces. dobre samopoczucie

„Po prostu – zarabiam na życie", „muszę - spłacam kredyt", „mam rodzinę do wyżywienia", „zbieram na wyjazd do Tajlandii", „chcę kupić samochód". Ludzie pytani o to dlaczego pracują, najczęściej opowiadają o swego rodzaju przymusie wynikającym ze swoich zobowiązaniach finansowych  lub o planach realizacji pomysłów i marzeń. Kto jest wobec tego w gorszym położeniu: pracownik czy bezrobotny?

Może czasem chciałoby się zażartować, że to zależy czy pytamy pracującego czy bezrobotnego, ale odpowiedź wydaje się oczywista –bezrobotny. Rozmawiając z osobami tracącymi pracę najczęściej usłyszymy że teraz oto: „nie mają na życie",„nie mają na spłatę kredytu", „nie mają za co wyżywić rodziny", lub że realizacja ich marzeń znowu się oddala. Ale czy tylko to? Niestety, nie jest to takie proste. Bezrobocie wcale nie jest wyłącznie odwrotnością zatrudnienia. Praca jest dla nas wartością z wielu powodów.

W pierwszej kolejności praca daje nam poczucie, że mamy swoje miejsce na ziemi. Kim jesteś? Murarzem, socjologiem, menedżerem, właścicielką firmy – tak odpowie wielu z nas ponieważ lubimy utożsamiać swoją rolę zawodową z miejscem w społeczeństwie. To właśnie między innymi dzięki wykonywanym czynnościom potrafimy rozpoznać i nazwać swoją wartość. Co w takim razie powoduje bezrobocie? Uderza  w „nasze" miejsce na ziemi. Kim jestem? Odpowiedź: „aktualnie szukam pracy" brzmi czasem jak „szukam swojego miejsca – potwierdzenia swojej wartości".

Po drugie, praca nadaje naszemu życiu rytm. Szereg obowiązków zawodowych uczy nas między innymi samodyscypliny, odpowiedzialności i systematyczności. W miarę zdobywania doświadczenia zawodowego powiększamy naszą wiedzę oraz umiejętności, co z kolei przekłada się na wzrost poczucia własnej wartości. Dzięki pracy (zwłaszcza gdy jest bardzo absorbująca), doceniamy również życie prywatne. W tym świetle utrata bądź brak możliwości rozpoczęcia pracy często powoduje dezorganizację całego życia. Bo oto załamaniu uległ (lub nie mógł się jeszcze ukształtować) „szkielet", na którym człowiek buduje codzienny harmonogram życia.

Po trzecie praca daje nam możliwość zarabiania pieniędzy, dzięki którym nie tylko utrzymujemy przy życiu swój organizm ale także spełniamy marzenia, rozwijamy zainteresowania, czy budujemy rodzinę. Brak pracy zarobkowej ogranicza więc nie tylko nasze podstawowe potrzeby życiowe ale wpływa również negatywnie na rozwój naszej osobowości.

Jak widzimy, praca to nie tylko wysiłek i udręczenie.
Warto o pracę zabiegać aby przez to lepiej uczestniczyć w życiu.

Daniel Binda
LGrant Polska

Źródło: opracowanie eksperta projektu
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)~lider14
2012-03-26 18:01:03

praca powinna przede wszystkim dawać satysfakcję, pracownik lubi by doceniać jego zaangażowanie w poszczególne projekty i oczywiście lubi być nagradzany. W mojej firmie korzystamy z barometru zaangażowania, to bardzo innowacyjny projekt, wydaje mi się że bardzo skuteczny- można zapoznać się z darmowym szkoleniem na barometrzaangazowania.com

~Prawda
2015-09-01 23:38:28

gówno prawda bezrobocie jest lepsze bo nie trzeba sie urzerac z głupimi ludzmi sam pracuje i wolal bym nie pracowac praca nie daje zadnej wartosci wrecz przeciwnie odbiera wolnosc radosc a daje zmeczenie wkurzenie smutek jak jestem w pracy to juz chce koniec pracy połozyc sie i lezec nie myslec o pierdołach ale jestem zmuszony pracowac. bez sensu jest praca ty tyrasz a ktos inny zgarnia cało pule kasy a ty dostajesz gówniane 1600 jeszcze ci wygadujo ze odbioro ci premie

~Gandalf89
2015-09-04 10:55:24

Mnie osobiście praca daję możliwość rozwoju umiejętności, daję mi powód do większego angażowania się w projekty, daję stabilność finansową, bo wiem że na ratę kredytu będzie mnie stać, na buty dla dziecka i bluzkę dla żony. Praca daję mi więcej niż ja w nią wkładam wysiłku.