Szukaj w serwisie:

Pracodawca a firma rekrutacyjna – różnice w rekrutacji

rekrutacja

W rzeczywistości rynku pracy funkcjonuje cały obszar wiedzy związany rekrutacją i selekcją kandydatów do pracy. Jest to w głównej mierze wiedza wykorzystywana przez działy personalne i/lub menedżerów zarządzających. Sam proces rekrutacji i selekcji nie jest taki sam w każdej organizacji.

Odpowiadając na ogłoszenie powinniśmy mieć również świadomość, że rekrutacja i selekcja należą do zadań, które współczesne firmy w niektórych przypadkach powierzają zewnętrznym dostawcom – firmom rekrutacyjnym. Wobec tego poszukując pracy powinniśmy przyjąć do wiadomości że:

 1. Nie zawsze ten kto otrzymał nasze CV będzie nas zatrudniał,
 2. Nie zawsze ten kto będzie nas zatrudniał będzie nas zapraszał na rozmowy,
 3. Czasem rozmowy o tej samej posadzie mogą toczyć się w kilku firmach,
 4. Czasem ten kto nas zatrudni może skierować nas do pracy w całkiem innej firmie.

Pamiętaj zatem, że jako kandydat otrzymujący zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną powinniśmy dowiedzieć się między innymi czy rozmowa będzie prowadzona przez pracowników potencjalnego przyszłego pracodawcy czy może przez reprezentantów firmy zewnętrznej.

Rekrutacja prowadzona bezpośrednio przez pracodawcę
W takiej sytuacji możesz spodziewać się przede wszystkim że:

 1. Już na etapie ogłoszenia będzie znana nazwa pracodawcy. Wobec tego przed spotkaniem kandydaci powinni obowiązkowo zapoznać się z działalnością firmy, głównymi produktami oraz podstawowymi faktami dostępnymi w mediach.
 2. Osoba prowadząca spotkanie będzie dobrze znała charakter pracy przyszłego pracownika dlatego mogą się pojawić pytania o jakieś specyficzne umiejętności potrzebne w tej akurat organizacji.
 3. Już na pierwszym spotkaniu możemy mieć okazję spotkania przyszłego przełożonego.
 4. Kandydaci mogą mieć możliwość uzyskania bardziej szczegółowych informacji o stanowisku, specyfice pracy i oczekiwaniach.
 5. Jest również możliwość uzyskania pełniejszej informacji na temat panującej w firmie kulturze, ewentualnych ścieżkach awansu czy rozwoju.
 6. W mniejszych firmach już na etapie pierwszej rozmowy kandydaci są bacznie obserwowani od momentu wejścia do firmy przez innych pracowników nie biorących udziału w rekrutacji. Z pewnością bardziej wówczas liczy się każdy gest, zachowanie a nawet prezentowany poziom stresu.

Rekrutacja prowadzona przez firmę rekrutacyjną

 1. Może zdarzyć się, że w takiej rekrutacji kandydaci poznają nazwę firmy dopiero na pierwszej rozmowie. Wcześniej jest im znana jedynie branża bądź specjalizacja. Wobec tego, choć nie należy się zwalniać z rozpoznania wspomnianej branży czy specjalizacji, kandydaci mogą liczyć na pełniejsze przedstawienie potencjalnego pracodawcy.
 2. Pierwsze spotkanie z pewnością nie jest ostatnim. Celem rozmów w firmie rekrutacyjnej jest najczęściej wyłonienie grona 2-5 najlepszych kandydatów, którzy zostaną zakwalifikowani do kolejnego etapu.
 3. Możemy spotkać się również z mniejszą ilością informacji na temat kultury organizacyjnej czy choćby informacji na temat bezpośredniego przełożonego.
 4. Z pewnością padnie pytanie o oczekiwania finansowe kandydatów - i powinna paść konkretna odpowiedź - jednak ewentualne negocjacje dokładnej wysokości prawdopodobnie będą odbywały się na kolejnych etapach.
 5. Możemy spodziewać się również, że część szczegółowych informacji będzie podawana dopiero po przejściu do kolejnego etapu rekrutacji. Również przywilej zadawania pytań przez kandydatów może być przyznawany podczas spotkań późniejszych.
 6. Z reguły firmy rekrutacyjne starają się zakończyć pierwszy etap rozmów z kandydatami w trzy tygodnie od ukazania się ogłoszeń. Musimy jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ kolejne etapy i droga do zatrudnienia zajmują przynajmniej kilka następnych tygodni.

Daniel Binda
LGrant

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)~marion
2015-03-20 14:48:55

Ja się zarejestrowałam na rekrutacyjnarewolucja.pl i pracodawca sam się ze mną skontaktował. Polecam :)