Szukaj w serwisie:

Praca przy poszukiwaniu pracy

Szukanie pracy

Wielu osobom poszukującym pracy towarzyszy cały arsenał negatywnych uczuć, które wynikają głównie ze strachu przed nieznanym. Dodatkowo poszukiwanie pracy jest tak szerokim przedsięwzięciem, że wielu z nas nie wiedząc jak się za „to" zabrać często ogranicza się tylko do jednej wąskiej strategii lub nie robi prawie nic. Postarajmy się zatem potraktować poszukiwanie pracy jak projekt do zrealizowania. Poniżej zamieszczamy listę rzeczy i pierwszych spraw „do załatwienia".

Systematyka. Prawdopodobnie po przeczytaniu poniższych punktów dojdziesz do wniosku że „nie masz na to czasu". Szanuję lenistwo jako sposób na radzenie sobie z życiem, ale niestety żeby znaleźć trzeba szukać, a lenistwo w tym wypadku jest pierwszym sprzymierzeńcem bezrobocia. Zaplanuj dzień tak żebyś mógł poświęcić przynajmniej 3h na poszukiwanie pracy.

 1. Dokumenty aplikacyjne. CV i List Motywacyjny będą niezbędne. Jeżeli nie posiadasz tych dokumentów, skorzystaj z pomocy doradcy zawodowego w urzędzie pracy. Każdy urząd pracy oferuje pomoc w stworzeniu CV i Listu Motywacyjnego. Jeżeli masz dostęp do Internetu, możesz również skorzystać z bezpłatnego kreatora CV udostępnionego na stronie www.jestpraca24.pl, dzięki któremu przygotujesz swoje dokumenty.
 2. Telefon. W celu kontaktu z pracodawcą obowiązkowo musisz posiadać dzisiaj telefon. Większość pracodawców będzie oczekiwała od Ciebie przesłania CV, w którym powinieneś podać swój nr telefonu. Obecnie pracodawcy zapraszając kandydatów na spotkanie, robią to prawie wyłącznie za pomocą telefonu.
 3. Adres e-mail. Bardzo często swoje dokumenty aplikacyjne wysyłamy pocztą elektroniczną. Założenie adresu e-mail nie jest dzisiaj trudne. W Internecie działa kilkanaście portali, które oferują bezpłatne założenie i utrzymywanie poczty e-mail. Sam adres składa się z dwóch podstawowych elementów: 1. ustalonej przez Ciebie indywidualnej nazwy oraz 2. części wyróżniającej miejsce w którym założyłeś/aś adres: @nnn.pl lub podobne. Popularne serwisy pocztowe to onet.pl, wp.pl, interia.pl, gmail.com itp.
  Na potrzeby dokumentów aplikacyjnych zadbaj o wybór indywidualnej nazwy, która nie będzie powodowała negatywnych skojarzeń. Najlepiej, gdy będzie to obraz Twojego imienia i nazwiska, np.: michal.kowalski@nnn.pl.
  Pamiętaj, że większość firm rekrutacyjnych i niektórzy pracodawcy wracają po kilku miesiącach do niektórych kandydatów z kolejnymi propozycjami pracy. Częste zmiany nr telefonów powodują, że adres e-mail może być w przyszłości jedynym źródłem skutecznego kontaktu z Tobą. Jeżeli nie masz jeszcze adresu e-mail, koniecznie powinieneś go założyć.
 4. Plik w komputerze bądź zeszyt do notatek. Zapisuj każde ogłoszenie, na które odpowiedziałeś wysyłając swoje CV. Niejednokrotnie pracodawcy oddzwaniają po kilku tygodniach a dzięki archiwizowaniu ogłoszeń nie będziesz miał trudności z dobrym przygotowaniem do rozmowy. Dodatkowo sporządź tabelę, w której będziesz zapisywał wszystkich pracodawców do których wysłałeś swoje CV. Część wysłanych dokumentów doprowadzi Cię do rozmowy kwalifikacyjnej. Po odbyciu rozmowy usiądź przed tabelą i zapisz wszystkie zadawane Ci pytania, które pamiętasz oraz udzielane przez Ciebie odpowiedzi.
  Być może nie od razu otrzymasz pracę dlatego warto zastanowić się jak ulepszać swoje zachowania i odpowiedzi. Refleksja nad przebiegiem rozmów może uchronić Cię przed popełnianiem tych samych błędów na kolejnych rozmowach.
 5. Przejrzyj listę znajomych. Rynek ofert pracy dzieli się dzisiaj na rynek jawny – oferty dostępne dla każdego oraz rynek ukryty – oferty przekazywane przez pracodawców w pierwszej kolejności do swoich pracowników bądź do znajomych. Szacuje się, że rynek ukryty stanowi co najmniej 2/3 wszystkich ofert pracy. W związku z tym zadbaj, aby jak największa liczba Twoich znajomym wiedziała jakiego typu pracy poszukujesz.

Tym sposobem jesteś przygotowany do poszukiwania pracy. W kolejnych artykułach naszego portalu dowiesz się jak trafić na oferty pracodawców.

Daniel Binda
LGrant Polska

Źródło: opracowanie eksperta
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)