Szukaj w serwisie:

Postawa wobec poszukiwania pracy

złe emocje poszukiwania pracy

Kiedy znalazłeś się na rozdrożu zawodowym i właśnie z jakichś przyczyn nie masz pracy, być może w pierwszej kolejności wydaje Ci się, że sytuacja ta jest dramatem porównywalnym ze stratą kogoś najbliższego.

Uczucia
Faktycznie, niektórzy ludzie w ten sposób przeżywają bezrobocie. Uczucia takie towarzyszą najczęściej pracownikom bardzo zaangażowanym w pracę, którzy całkowicie identyfikowali się z firmą i oddali jej również jakąś część swojego życia prywatnego.

Z pewnością autor niniejszego tekstu nie rości sobie prawa do wszelkiej mądrości na temat stanów emocjonalnych związanych z bezrobociem, jednak warto w tej sytuacji rozważyć jeszcze inne głosy (oprócz samych pesymistycznych które aktualnie kłębią się w głowie).

Pierwszy z nich to przyznanie racji – faktycznie odchodząc z pracy prawdopodobnie tracisz bezpowrotnie możliwość powrotu w to samo miejsce. Tracisz jedną z możliwości zarabiania pieniędzy, być może tracisz także kontakt z dotychczasowymi współpracownikami, których cenisz, szanujesz, którym ufasz. W tym właśnie chyba tkwi sedno sprawy - tracisz „grunt" czyli wszystko co w pracy znałeś i „co znało" ciebie.

Wobec tego czasem nie dopuszczasz do siebie że:

  • jest wiele firm, które potrzebują takich pracowników jak Ty,
  • część pracodawców oferuje wyższe wynagrodzenie niż to, które dotychczas otrzymywałeś,
  • masz możliwość dotarcia do nowych firm,
  • możesz podjąć nowe obowiązki i wyzwania,
  • możesz rozwinąć się zawodowo,
  • stajesz przed szansą poznania nowych ludzi.

Pracodawcy
Wielu z nas czytając wymagania pracodawców zapisane w ogłoszeniach czuje dużą niepewność z powodu ilości oczekiwań zawartych w treści. Warto pamiętać, że w wielu ogłoszeniach znajdujemy wymagania obligatoryjne oraz oczekiwania dodatkowe. Nie namawiamy oczywiście do wysyłania swojego CV na każde pojawiające się ogłoszenie, ale jeżeli na podstawie ogłoszenia wiemy, że pracowaliśmy na podobnym stanowisku, w podobnym dziale lub specjalizacji i tym samym spełniamy kluczowe kryteria, to należy swoje dokumenty aplikacyjne złożyć.

Kiedy CV zostanie wysłane, wielu z nas oczekuje na odpowiedź. Nic w tym złego, pod warunkiem jednak, że w trakcie oczekiwania nadal poszukujemy odpowiednich ofert i wysyłamy kolejne CV. Niestety część z nas ma tendencje do wysiłku jednorazowego, uciekając przed stałą czujnością.

Warto wiec przyjąć do wiadomości że na każde 10 wysłanych CV statystycznie skontaktuje się z nami 1 pracodawca. Niestety statystyka nie oddaje pełnej prawdy na ten temat. W przypadku poszukiwanych specjalistów prawdopodobnie odezwie się 3-7 wspomnianych wyżej pracodawców a w przypadku stanowisk szeregowych możemy otrzymać mniej niż 2 zaproszenia na 100 wysłanych aplikacji. Dlatego też trzeba sobie jasno powiedzieć, że osoba poszukująca pracy nie może osiąść na laurach tylko dlatego że wysłała kilka CV i teraz czeka na odpowiedź. Poszukiwanie pracy to stały wysiłek!

Rywale
Codziennie w Polsce kilkaset tysięcy ludzi poszukuje pracy. Część z nich poszukuje innych wyzwań, część odeszła z pracy, a jeszcze inni zostali zwolnieni. Jeżeli należysz do grupy zwolnionych, musisz sobie zdawać sprawę, że Twoje obecne samopoczucie nie jest Twoim sprzymierzeńcem w poszukiwaniu pracy.

Tak więc zanim zmierzysz się z innymi kandydatami do pracy, najpierw powinieneś „rozprawić się" z każdą myślą która podpowiada Ci że jesteś gorszy, mniej przygotowany, mniej doświadczony czy w jakiś inny sposób gorszy od pozostałych kandydatów do pracy.

O ile dobre przygotowanie w tej materii nie ma dużego znaczenia na etapie wysyłania CV to jednak będzie bardzo ważne podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Każdy z nas ma zarówno jakieś mocne jak i słabe strony. Pracę jednak dostają Ci którzy znają swoje atuty i potrafią mówić o nich z zaangażowaniem.

Daniel Binda
LGrant