Szukaj w serwisie:

Piszemy CV – o czym należy pamiętać

jak pisać CV

Opis naszego doświadczenia zawodowego zwany potocznie CV – chociaż nie jest bardzo sztywno zbudowanym dokumentem to jednak rządzi się kilkoma bardzo istotnymi regułami, które najczęściej wymuszane są przez pracodawców. Wiele z nich wzięło się z chęci oszczędzania czasu wszędzie tam gdzie jest to możliwe.

Dobre CV zawiera następujące informacje:

Informacje osobiste + dane kontaktowe – najczęściej od tych informacji rozpoczynamy nasze CV. Należą do nich imię, nazwisko, adres zamieszkania, telefon, e-mail, wiek, zdjęcie.

Jeżeli w Twoim dowodzie osobistym widnieje inne miejsce zamieszkania niż w rzeczywistości (o ile jesteś zameldowany w Polsce), to wpisz realne miejsce zamieszkania. Pamiętaj, że na etapie czytania CV potencjalnego pracodawcę interesuje ta miejscowość, z której będziesz dojeżdżał do pracy.

Każda osoba poszukująca pracy powinna zaopatrzyć się w telefon – najlepiej komórkowy, a jeżeli nie ma takiej możliwości to powinna być stale dostępna pod wskazanym w CV numerem. Brak telefonu drastycznie zmniejsza nasze szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Większość firm rekrutacyjnych i niektórzy pracodawcy wracają po kilku miesiącach do niektórych kandydatów z kolejnymi propozycjami pracy. Częste zmiany nr telefonów powodują, że adres e-mail może być w przyszłości jedynym źródłem skutecznego kontaktu z Tobą. Jeżeli nie masz jeszcze adresu e-mail, być może jest to dobry czas, aby go założyć? Na potrzeby dokumentów aplikacyjnych zadbaj o wybór indywidualnej nazwy, która nie będzie powodowała negatywnych skojarzeń. Najlepiej, gdy będzie to obraz Twojego imienia i nazwiska, np.: michal.kowalski@nnn.pl.

Kandydaci nie mają obowiązku podawania w dokumentach aplikacyjnych informacji o swoim wieku. Jeżeli jednak pracodawcy (mimo zakazu dyskryminacji ze względu na wiek) kierują się rokiem urodzenia w wyborze pracownika to pominiecie tej informacji w CV może jedynie spowodować, że niepotrzebnie poniesiesz koszty dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną, po której nie otrzymasz oferty pracy. Wobec tego wydaje się, że lepiej taką informację podać.

Potencjalny pracodawca nie może wymagać od nas również zdjęcia w CV. Warto jednak pamiętać że zdjęcia wzbudzają szereg skojarzeń, emocji i ocen. Część z nas obawia się, że będą to skojarzenia i odczucia negatywne, dlatego rezygnuje z zamieszczenia swojej podobizny. Tymczasem to właśnie emocje i skojarzenia sugerują, że powinniśmy poważnie zastanowić się nad jego zamieszczeniem. Pomyśl w ten sposób: prawdopodobnie nie jesteś jedynym/ą kandydatem/ką do pracy, a najpewniej masz całkiem sporą konkurencję. Jeżeli jednak zostaniesz zaproszony/a na rozmowę kwalifikacyjną i dobrze się na niej zaprezentujesz to jest szansa, że dzięki zdjęciu pracodawca będzie dłużej pamiętał właśnie Ciebie. Czy nie jest to mobilizujący argument? Wybierając zdjęcie do CV zadbaj, aby pokazywało Twój aktualny wygląd i zaprezentuj się na nim jako osoba uśmiechnięta i optymistyczna. W CV zamieszczamy fotografię zbliżoną do konwencji wymaganej w dokumentach formalnych typu legitymacja i dowód osobisty.

Wykształcenie.
Opisując swoje wykształcenie pamiętaj żeby wpisywać wyłącznie miejsca istotne z punktu widzenia pracodawcy. Jeżeli posiadasz maturę, nie zamieszczaj w CV szkoły podstawowej czy gimnazjum ponieważ ukończona szkoła średnia daje pewność co do uczęszczania do „podstawówki". Jeżeli uzyskałeś tytuł magistra, nie wspominaj o maturze uzyskanej w liceum ogólnokształcącym.

Gdy jednak wcześniej zdobyłeś w szkole średniej tytuł technika i jest on ważny z punktu widzenia poszukiwanej obecnie pracy to warto taką informacje zamieścić. Jeżeli odwołujesz się do dat to pamiętaj, aby najpierw opisywać ostanie wydarzenia a te starsze w dalszej kolejności, innym słowy - w CV używaj a-chronologii.

Miej również na uwadze że pracodawca chce informacji na temat efektu. Jako rekruter wielokrotnie przekonałem się, że sama informacja w brzmieniu „2001-06 - Uniwersytet Śląski, kierunek Politologia" nie oznacza, że zakończyłeś opisane studia lub uzyskałeś jakiś tytuł. Tak więc, jeżeli uzyskałeś tytuł to napisz o tym.

Doświadczenie zawodowe – również opisuj achronologicznie, zaczynając od ostatnio zajmowanego stanowiska. Pod nazwą firmy w której pracowaliśmy warto zamieścić jedno zdanie na temat branży lub produktów jakie wytwarza ten pracodawca. Następnie wpisujemy nazwę stanowiska, a w dalszej kolejności opis naszych obowiązków.

Aby dobrze zrozumieć reguły opisywania swojego doświadczenia, zapoznaj się z artykułem „Piszemy CV - jak nazywać umiejętności". Ponadto, jeżeli nie masz jeszcze swojego CV możesz skorzystać z Kreatora CV zamieszczonego na niniejsze stronie. Podczas pracy z kreatorem otrzymasz do dyspozycji kilka podpowiedzi dzięki którym nauczysz się pisać dobre dokumenty aplikacyjne.

Kursy i szkolenia – obszar niezwykle ważny w przypadku pracowników posiadających dodatkowe obowiązkowe uprawnienia, np. budowlane, kierowania pojazdem czy obsługi maszyn.

Dodatkowe kwalifikacje – informacji o wykształceniu i doświadczeniu zawodowym wymagają niemal wszyscy pracodawcy. W zależności od stanowiska warto jeszcze zawrzeć informację na temat:

  • Znajomości obsługi komputera z wyliczeniem programów na których pracujemy.
  • Uprawnień do prowadzenia samochodu – jakiej kategorii.
  • Znajomości języków obcych – którego języka i w jakim stopniu.

Hobby, czas wolny – obszar dobrowolny, jednak często oczekiwany przez rekruterów. Ma on za zadanie pokazać nas jako ludzi posiadających swoje pozazawodowe życie, dlatego jeżeli decydujemy się na jego zamieszczenie to zamieśćmy wyłącznie informacje prawdziwe i w miarę precyzyjne (zamiast „muzyka" może lepiej wpisać jaki rodzaj (np. „hip hop"), jeżeli sport to jaki konkretnie – oglądany czy aktywnie uprawiany taki jak „pływanie, jazda na rowerze").

Zgoda na przetwarzanie danych osobowych
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb rekrutacji, zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych. (Dz. U. z 2002 r. nr 101, poz.926)

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)