Szukaj w serwisie:

Piszemy CV – jak nazywać umiejętności

jak pisać CV

W którym miejscu dokumentów aplikacyjnych opisujemy nasze umiejętności? Właściwie to jeżeli gdzieś tego nie robimy to jedynie marnujemy czas czytającego. Bądźmy jednak precyzyjni – najwięcej informacji musi znaleźć się w CV pod nazwami pracodawców u których byliśmy zatrudnieni. Nie w dziale umiejętności (o ile taki planujemy to nie tylko tam), nie w dziale „inne" i z pewnością nie w liście motywacyjnym.

Współcześnie osoby zajmujące się rekrutacją oczekują że większość poszukiwanych informacji znajdą właśnie w CV. Umiejętności, doświadczenia i osiągnięcia opisujemy w podpunktach. Jeżeli pierwszy raz opisujemy swoje doświadczenia, w dobrym ułożeniu treści możemy posiłkować się zakresem ostatnio wykonywanych obowiązków czy zapisami z umowy o pracę. Spójrzmy na przykładowy opis w CV. Na potrzeby niniejszego artykułu załóżmy że byłem ostatnio sprzedawcą w sklepie odzieżowym znanej sieciowej marki.

W CV pod nazwą pracodawcy opisałem główne obowiązki:

  • obsługa klientów salonu
  • dbałość o wzorową ekspozycję towarów
  • realizacja okresowych planów sprzedaży

Oceniam że radziłem sobie dobrze, kierowniczka była ze mnie zadowolona, dobrze znałem asortyment i nie miałem trudności z realizacją planów sprzedaży. Wszystko to zapisałem w liście motywacyjnym.

Poszukując ofert pracy znajduję ogłoszenie:

Do nowo otwieranego sklepu ….. poszukujemy energicznych i komunikatywnych osób do pracy na stanowisku:

SPRZEDAWCA

(w pełnym i niepełnym wymiarze godzin,
praca w systemie zmianowym oraz w soboty i niedziele)

Jeśli:

  • masz doświadczenie w bezpośredniej obsłudze klienta w sklepie,
  • umiesz i lubisz pracować w grupie,
  • jesteś odpowiedzialny i dobrze zorganizowany,
  • jesteś wielozadaniowy, lubisz nowe wyzwania i chętnie się uczysz

prześlij do nas swoje CV

Jako Sprzedawca będziesz odpowiedzialny za:

  • sprzedaż naszych produktów i pomoc klientom w robieniu zakupów,
  • zapewnienie atrakcyjnej i zgodnej z konceptem ekspozycji towarów na sklepie,
  • obsługę kasy fiskalnej i terminala kart kredytowych

Oferujemy pracę w dynamicznie rozwijającej się firmie, jasne zasady zatrudnienia i wynagradzania, szkolenia oraz pracę w przyjaznej atmosferze.

Zauważam, że ogłoszenie jest jakby szyte na moją miarę. Czy wobec tego powinienem jakoś dostosować moje CV do tego ogłoszenia? Zdecydowanie tak!

Oczywiście moją pierwszą myślą jest wysłanie w takiej formie jak już wcześniej przygotowałem, ale po chwili refleksji dochodzę do wniosku że mogę mówić językiem pracodawcy.
Zmieniając treść w swoim CV używajmy sformułowań zastosowanych w ogłoszeniu, ale jeżeli to możliwe wzbogaćmy je dodatkowo danymi liczbowymi. Pracodawcy lubią czytać o „wzroście", „wysokim poziomie" oraz aktywnej postawie. Dają tego wyraz w ogłoszeniach takich jak powyżej zacytowane.

Idąc tym tropem wpisuję w moim CV zmodyfikowany zakres obowiązków, trzymając się zasady: używaj zdań zapisanych w ogłoszeniu i wzbogać je o dane liczbowe. Tak więc w nowej wersji opis mojego doświadczenia wygląda następująco:

  • 1,5 roku doświadczenia w bezpośredniej obsłudze klienta w branży odzieżowej,
  • wzorowa współpraca z 8 sprzedawcami sklepu, gotowość do pracy zmianowej
  • realizacja miesięcznych planów sprzedażowych na poziomie 115%,
  • obsługa reklamacji i rozmów z wymagającymi klientami,
  • udział w 4 szkoleniach podnoszących wiedzę produktową,
  • praca w środowisku wielozadaniowym, stałe podnoszenie wiedzy na temat technik ekspozycji towaru,
  • podejmowanie dodatkowych obowiązków zlecanych przez kierownika,
  • 2 lata doświadczenia w obsłudze kasy fiskalnej i terminala kart płatniczych.

Czy rozumiesz teraz zasadę opisywania swojego doświadczenia?
Zawsze używaj języka pracodawcy wzbogacając go o korzyści, które przynosisz ze sobą w nowe miejsce.

Na zakończenie warto również zwrócić uwagę na prośbę pracodawcy „prześlij do nas swoje CV”. Nie wysyłamy zatem listu motywacyjnego ponieważ nie jest wymagany. Tym bardziej w CV zawieramy wszystko czym chcemy się pochwalić.

Daniel Binda
LGrant