Szukaj w serwisie:

Piszemy CV – błędy których unikamy

	jak pisać CV

Przygotowując i wysyłając dokumenty aplikacyjne często przez nieuwagę popełniamy błędy które źle wpływają na nasz wizerunek jako dobrego kandydata do pracy. Oto lista podstawowych potknięć których z łatwością możemy unikną i zdecydowanie powinniśmy się wystrzegać.

Błędy ortograficzne i stylistyczne to, pomimo wielu ułatwień jakie otrzymujemy dzięki programom komputerowym, jedna z najczęstszych wpadek. Niestety te drobnostki w oczach czytającego wyglądają jak brak szacunku, a czasem prowadzą do wniosku, że nawet kandydat niezbyt uważnie czyta swoje dokumenty aplikacyjne.

Pomyłki w datach i chronologii – zasadniczo w CV trzymamy się zasad odwróconej chronologii, czyli w pierwszej kolejności opisujemy ostatnie miejsce pracy, ukończony kurs czy szkołę, a następnie podajemy informacje na temat wcześniejszych doświadczeń. Pomyłki w chronologii zdarzają się czasem z winy programów komputerowych samoistnie wstawiających domyślne daty, bądź w winy kandydata nieuważnie dokonującego wpisów. Chronologia jest podstawową sprawą, o którą z pewnością będziemy na rozmowie zapytani.

Dane osobiste/kontaktowe – błędem jest zarówno brak informacji (maila, nr telefonu, adresu zamieszkania) jak i niepotrzebny nadmiar: informacje o stanie cywilnym, ilości i imionach dzieci, w wielu przypadkach nie jest również potrzebna informacja o narodowości polskiej czy podawanie formalnych adresów zameldowania, pod którymi już nie mieszkamy.

Zdjęcie – nie jest to wymagany, ale rekomendowany element CV. Jeżeli jednak decydujemy się na zamieszczenie podobizny pamiętajmy, aby zaprezentować się przynajmniej w półoficjanym stroju i okolicznościach zdjęcia. Zdecydowanie odradzamy zdjęcia nieaktualne, z wakacji, wycieczek, bądź z urlopowym, wieczorowym, weselnym czy grillowym tłem. Polecamy np. zdjęcia dyplomowe.

Wodolejstwo i ogólniki – zbyt schematyczne dokumenty, zawierające wyłącznie informacje o charakterze ogólnym (np. wyliczenie wyłącznie pracodawców i nazw stanowisk bez opisu obowiązków), brak odniesienia do oferty, na którą owe dokumenty wysyłamy. A z drugiej strony zamieszczanie w liście motywacyjnym dokładnego opisu naszej ścieżki zawodowej, co powoduje jego niepotrzebnie rozbudowaną formę, bądź powtarzanie w liście motywacyjnym faktów zawartych w CV.

Pisanie o cudzych osiągnięciach - używanie liczby mnogiej: „zrobiliśmy”, „koordynowaliśmy”, „planowaliśmy”. Źle widziane jest również używanie skrótów i żargonów branżowych, ponieważ mogą być niezrozumiałe dla rekrutera.

Brak zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Błędy w wysyłaniu dokumentów

  • brak nr ref ogłoszenia w tytule maila oraz w liście motywacyjnym,
  • Brak załączników do wysłanego maila,
  • przesyłanie dodatkowych, nieoczekiwanych w ogłoszeniu załączników,
  • ustawianie haseł dostępowych na wysyłanych dokumentach,
  • wysyłanie wiadomości większych niż 1MB,
  • przesyłanie przez pomyłkę listu motywacyjnego z adresem innej firmy i nr ref innego ogłoszenia,
  • pomyłki w nazwie firmy, do której aplikujemy.

Daniel Binda
LGrant

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)