Szukaj w serwisie:

Odzyskaj pewność siebie – nie pozwól sobą manipulować

niepewność

Jak natychmiast zacząć odzyskiwać naturalną pewność siebie?
Wbrew temu co powszechnie się mówi na temat pewności siebie, nie jest ona czymś, co się nabywa. Tak, nie musisz niczego osiągać ani o nic walczyć. Twoim jedynym problemem jest odzyskać pewność siebie. Jeżeli zatem mówimy o odzyskaniu pewności siebie, to należy zadać sobie jedno ważne pytanie: skoro mam odzyskać pewność siebie, to gdzie i kiedy ją straciłem?

Przypomnij sobie swoje dzieciństwo. W dzieciństwie wszystko było możliwe. Nikt nie był w stanie powstrzymać cię przed sięgnięciem po jakąś zabawkę. I co się z tym stało ? Rodzice, nauczyciele, opiekunowie dzień za dniem wmawiali ci pewne przekonania, które pozbawiły cię naturalnej pewności siebie. „To jest złe, tak nie wypada, tutaj nie idź, tamto jest groźne, teraz siedź i słuchaj, jak inni mówią… „ Od wczesnego dzieciństwa aż do tej pory wyrobiłeś sobie cały zestaw przekonań na najróżniejsze tematy. Teraz musisz się tego wszystkiego oduczyć ! Obraz świata jaki masz dzisiaj stworzyły twoje przekonania. On się nie wziął z nikąd. Zadaj sobie teraz pytanie: czy przekonania,
w wieku kilku lub kilkunastu lat są nadal aktualne ? Nadal boisz się ciemności ? Przeraża cię występ przed publicznością, bo obawiasz się oceny niedostatecznej ? nie chcesz nawiązywać nowych znajomości bo boisz się odrzucenia… ?

OCZYŚĆ SWOJĄ PAMIĘĆ I UWOLNIJ PEWNOŚĆ SIEBIE !
Pewność siebie ułatwi ci życie i osiąganie zamierzonych celów.

Przedstawię teraz trzy przykładowe sytuacje, w których bardzo pomoże ci silne poczucie pewności siebie.

I.    Relacje międzyludzkie

PRZED: Za każdym razem, gdy poznajesz nowa osobę, czujesz napięcie, paraliżującą obawę przed sytuacją, gdy nie wiesz co powiedzieć… Starasz się wypaść jak najlepiej i czujnie wypatrujesz wszelkie oznaki niezadowolenia u rozmówcy.

PO: Rozmowa z tobą każdemu sprawia przyjemność, bo znasz pewien sekret udanych konwersacji i wiesz, jak się nimi posłużyć. Wszystko jest naturalne, swobodne, nie ma żadnego napięcia, a ty lekko kontrolujesz przebieg rozmowy. Rozmówca ma wrażenie, że jesteś najbardziej interesującą osobą, jaką mógł spotkać.

II.    Wystąpienia publiczne

PRZED: Wystąpienia publiczne u wielu osób powodują strach większy od tego, który towarzyszy nawet myśleniu o śmierci. Czy i ty boisz się publicznej kompromitacji, ocenienia, osądzenia ? No to zobacz, co się zmienia…

PO: Okazuje się, że nie musisz walczyć z tremą ani objawami lęku, bo to tylko skutki, a nie przyczyny. Ty usuwasz przyczynę, źródło swoich obaw. Znika lęk. Stając przed publicznością, pozwalasz sobie być autentycznie sobą. Nikogo nie udajesz ani nie naśladujesz, bo nie musisz. Czujesz się lekko i swobodnie. Ciągle się uśmiechasz, bo masz przed sobą grupę przyjaźnie nastawionych słuchaczy.

III.    Rozmowa kwalifikacyjna

PRZED: To kolejna sytuacja, w której ludzie bardzo często borykają się z brakiem pewności siebie. Denerwujesz się, bo boisz się, że nie dostaniesz tej pracy. Starasz się wypaść jak najlepiej, ale te starania paraliżują cię. Wiesz, że twoje żałosne próby zdobycia się na swobodny uśmiech i luz tylko cię pogrążają.

PO: Od pierwszego momentu, tuż po wejściu do dowolnego miejsca, emanujesz pewnością siebie i pełną swobodą. Wyglądasz świetnie i tak też się czujesz. Rozmowa jest rzeczowa i upływa w miłej dla wszystkich atmosferze. Wyczuwasz lekkie napięcie i zaczynasz mieć wrażenie, że to im coraz bardziej zależy na tym, by to ciebie zatrudnić. To ty ostatecznie decydujesz, czy chcesz wziąć tę pracę.

To tylko mała próbka tego, co czeka cię, gdy odzyskasz utraconą pewność siebie. W twoim życiu zaczną dziać się duże zmiany.

  • Kluczem do sukcesu w twoim życiu nie są żadne okoliczności, lecz ty i tylko ty.


Pewność siebie pozwala ci zmierzyć się z dowolnymi przeciwnościami losu i zawsze wygrywać. Zachowaj więc pewność siebie i indywidualność. Indywidualność to cecha, która odróżnia nasze istnienie i nasz byt od setek innych istnień, wśród których żyjemy. Każdy z nas ceni sobie własną indywidualność, albowiem to ona właśnie nas określa. Indywidualność jest równoznaczna z wolnością. Daje nam możliwość wyrażania siebie na swój własny sposób, który pozwala nam zaistnieć w społeczeństwie jako jednostka. Swoją indywidualność wyrażamy codziennie na setki różnych sposobów – poprzez wygląd, zachowanie, charakter, myślenie, wszelkie upodobania.


Kiedy pozwalamy komuś myśleć za nas, dobrowolnie oddajemy również naszą wolność. Tracimy zdolność do samodzielnego decydowania o własnym losie. Faktem jest to, że w tłumie gubimy naszą indywidualność, odrzucamy ją z własnej, nieprzymuszonej woli. Chcąc identyfikować się z jakąś grupą, zgadzamy się często na zmianę sposobu myślenia i zachowania, dzięki temu zyskując akceptację danej grupy. W taki właśnie sposób poddajemy się manipulacji. Każdy z nas jest istotą wolną i ma przed sobą niezliczoną ilość dróg i możliwości do wyboru, a jednak najczęściej wybieramy wygodę. Wygodniej jest odrzucić własne przekonanie
i dostosować się do grupy, by zapewnić sobie bezpieczny i spokojny byt za cenę własnej indywidualności. Pozwalamy się w ten sposób zniewolić innym, którzy wpływają na nas, nasze wybory i decyzje.

Tu należy przyjąć pewną strategię psychologiczną

•    Aby człowiek polubił siebie takim, jakim jest i nie dopasowywał się do innych poprzez swoją uległość, musi mieć poczucie, że postępuje właściwie i dokonuje właściwych wyborów. Dzięki temu nabiera szacunku do samego siebie i wiary we własne siły. W konsekwencji pojawia się wysokie poczucie własnej wartości.
•    Pokazując drugiej osobie budowanie przez nas poczucia własnej wartości poprzez pracę nad znaczącym oraz dającym rezultaty celem, nasycamy jej psychikę niepodważalnym szacunkiem do nas. Gdy czujemy, że robimy coś ważnego, wtedy kroczymy przez świat wyraźnie wytyczoną ścieżką. Przestajemy ulegać wpływom innych osób i ich manipulacyjnym zakusom.
•    Ta strategia psychologiczna daje człowiekowi niezależność, poczucie osiągania wyników oraz możliwość twórczego wyrażania siebie. Po wzmocnieniu psychiki tymi elementami człowiek staje się bardziej stabilny, rozszerza się jego spojrzenie na świat, a postawy i zachowania są bardziej zrównoważone pod względem emocjonalnym. Nabiera pewności siebie. Poczucie pewności siebie jest absolutnie niezbędne dla każdego, kto dąży do wzrostu, myśli o zrealizowaniu własnych celów, chce osiągać i czerpać z życia więcej.

Zrób teraz mały test i zadaj sobie jedno pytanie: Co bym zrobił gdybym miał nieograniczoną pewność siebie ? lub Co bym zrobił, czemu bym się poświęcił jeśli bym miał pewność, że osiągnę sukces ?
Odpowiadając sobie na te pytania możesz dojść do zaskakujących wyników. W wielu przypadkach okaże się, że właśnie brak pewności siebie to jedno z największych ograniczeń, które hamuje przed zrealizowaniem własnego potencjału.  
Teraz przedstawię kilkanaście przetestowanych i działających metod, które pomogą ci odbudować twoją pewność siebie.

1.    Zachowaj wyprostowaną sylwetkę. Proste plecy to jeden z najprostszych sposobów na dostarczenie sobie uczucia pewności w niemal każdej sytuacji. Sprawdź to sam robiąc ćwiczenie: Przygarb plecy i patrz w dół. Zastanów się jak się czujesz. A teraz wyprostuj plecy, odchyl barki lekko do tyłu i patrz ponownie przed siebie. Czy zauważyłeś różnicę w samopoczuciu ? Jestem pewna, że tak.
2.    Poruszaj się energicznie. Osoba, która chodzi w sposób, który emanuje energią tak też się czuje, a jej pewność wzrasta z każdym kolejnym krokiem. Ten kto porusza się ociężale i niechętnie emanuje negatywną energią. Sprawia wrażenie osoby nic nie wartej, ociężałej, leniwej, pozbawionej pasji, radości i pewności. Nikt nie chce spędzać czasu z takimi osobami. Słyszałeś zapewne, że jak cię widzą, tak cię piszą. Słysząc po raz setny negatywne opinie na swój temat, można zacząć poddawać w wątpliwość swój wizerunek i poczuć totalny brak energii i pewności.
3.    Dbaj o zdrowie. Największy wpływ na zdrowie ma sposób odżywiania i ćwiczenia. Ćwicz chociaż 3 razy w tygodniu i nigdy nie doprowadzaj do przejedzenia. Trawienie dużej ilości pożywienia zabiera mnóstwo energii, która powinna być wykorzystana
w innym celu. Stan ciała wpływa w dużej mierze na stan umysłu – w zdrowym ciele zdrowy duch. Pewność wzrasta gdy ciało funkcjonuje w pełni sił.
4.    Zwróć uwagę na wygląd zewnętrzny. Wybieraj ubrania w których dobrze się czujesz, skromne ale eleganckie. Nie musisz wyglądać oficjalnie, zachowaj dobry styl i elegancje, a twoja pewność wzroście.
5.    Planuj każdy dzień. Nie pozwalaj sobie na bezwładne dryfowanie, oglądanie TV przez długie godziny, nudę. Miej plan na cały dzień. Zapisz wieczorem dnia poprzedniego wszystko, co chcesz zrobić i realizuj plan skrupulatnie już od momentu przebudzenia. Takie działanie pozwoli ci uzyskać poczucie kontroli
i odpowiedzialności za wszystko, co dzieje się w twoim życiu. Za tym idzie duża dawka pewności siebie. Nigdy nie trać swojego czasu. Umysł jest okradany
z pewności siebie poprzez marnotrawienie cennych chwil. Wykorzystaj je w pełni,
a odwrócisz bieg wydarzeń.
6.    Pomagaj innym i nie oczekuj niczego w zamian. Zawsze gdy tylko przydarza się okazja przejmuj inicjatywę i pomóż osobie, która takiej pomocy potrzebuje. Czy pamiętasz gdy zrobiłeś to po raz ostatni ? Po każdym takim uczynku emanujesz pewnością i pozytywnymi uczuciami. Pomagaj bezinteresownie i przepełniaj się pewnością siebie.
7.    Napełniaj się pozytywnymi przeświadczeniami. Gdy czeka cię jakieś ważne wydarzenie, planujesz coś, myślisz o swoich marzeniach, to wyobrażaj je sobie tak, jakby już istniały w twoim życiu. Np., masz rozmowę kwalifikacyjną, wyobrażaj sobie siebie jako osobę pewną i kompetentną, która robi pozytywne wrażenie na rozmówcy.
8.    Ustal długoterminowe cele. Poczucie realizacji własnych planów niesie za sobą pewność siebie. Musisz mieć obrany kierunek w swoim życiu i ustalony konkretny cel. Każdego dnia zadawaj sobie pytanie: czy to co robię przybliża mnie do mojego głównego celu czy też oddala mnie od niego ?
9.    Bądź uczciwy. Kłamstwa i oszustwa spowodują jedynie złe samopoczucie. Niech kierunek twojego działania wyznacza uczciwość. Traktuj zawsze innych tak, jakbyś chciał by traktowano ciebie. Energia jaką emanujesz powróci do ciebie ze zdwojoną siłą. Tak działa wszechświat. Co dajesz, to otrzymujesz.
10.    Bądź wdzięczny. Zauważ jak wiele wspaniałości masz za darmo. Czy wiesz, że najwspanialsze rzeczy jakie otrzymałeś są za darmo. Nigdy nie musisz za nie płacić. Czy płacisz za wzrok, słuch, ciało, zdrowie, naturę, piękne krajobrazy, miłość, dobre słowo, przyjaciół ? To najcenniejsze na tym świecie. Bądź wdzięczny za wszystko co masz w swoim życiu. Koncentruj się na przyszłości. Pozwól odejść żalom, smutkom, niepowodzeniom z przeszłości. To już się stało i nic tego nie zmieni. Teraz przyszłość istnieje tylko w twojej głowie. Myśl więc o tym co ma się wydarzyć, o tym co planujesz i czego pragniesz.
11.    Otaczaj się pozytywnymi ludźmi. Niech będą to osoby ukierunkowane na cele, w których towarzystwie czujesz się dobrze. Wybieraj ludzi do swojego osobistego otoczenia, którzy pomogą ci osiągnąć cele, będą twoim wsparciem. Chcesz pewności siebie, otocz się pewnymi siebie ludźmi. Na nieświadomym poziomie zaczniesz się na nich wzorować i naśladować ich podejście do spraw, które cię interesują. Unikaj ludzi, którzy „ciągną” twoje morale w dół, gdyż to negatywne oddziaływanie będzie niszczyć twoją pewność siebie.
12.    Przygotuj się do trudnych sytuacji. Przewidując przyszłość musimy wiedzieć, że nie unikniemy trudnych sytuacji, natomiast możemy się do nich przygotować, co pomoże nam zachować zimną krew w obliczu zmian. Chcesz zachować zimną krew
w trudnej sytuacji, spójrz na nią pozytywnie, możesz się z niej czegoś nowego nauczyć, poszerzyć swoje doświadczenie, lepiej poznać siebie.

WIARA WE WŁASNE SIŁY I PEWNOŚĆ SIEBIE WPŁYWAJĄ NA WSZYSKIE NASZE RELACJE

  •     Manipulacja, czym jest  i jak działa ?

 
Najlepszą metodą stosowaną w manipulacji jest strach. To ludzie pozwalają zaszczepić w sobie lęk i strach. Najłatwiej manipuluje się ludźmi wtedy gdy się boją albo nie mają własnego zdania. Z manipulacją spotykamy się codziennie – w biurze, u znajomych, u rodziny, w reklamach, których taktyka sprzedaży wykorzystuje poczucie winy, strachu i onieśmielenia.

Pierwszy krok prowadzący do zwalczania manipulacji to odczytywanie nieprzekazywalnego przekazu – i poznanie narzędzi, których używa manipulator aby skłonić cię do działania zgodnego z jego wolą. Dlatego musisz działać rozważnie. Nie pozwól innym sobą manipulować, mówić gdzie jest twoje miejsce i jak powinieneś postępować. Niech hasło „wywieranie wpływu” przestanie być ci obce i niech pracuje na twoją korzyść. Na początek powiedz sobie: teraz moja kolej. Moja kolej na działanie. Nie pozwolę już nikomu na manipulowanie sobą. Naucz się walczyć orężem tych, którzy chcą tobą manipulować. Walcz ostrożnie i z wyczuciem np., nie powinieneś podchodzić do pracy z myślą, że gotów jesteś zrobić wszystko aby się w niej utrzymać. Natura wielu osób jest taka, że gdy dostrzegą w innej osobie słabość, podatność na wpływ, wykorzystują to bezwzględnie. Wtedy, gdy brakuje nam asertywności, jesteśmy bardziej podatni na wszelkiego typu manipulacje. Nie potrafimy odmówić, nie potrafimy obronić swoich racji.

Asertywność to wyrażanie postaw i emocji bez jakichkolwiek zachowań agresywnych. To racjonalne dbanie o własne interesy. Osoba asertywna potrafi również kontrolować własne emocje, nie poddaje się również naciskom emocjonalnym innych osób. Powodem ulegania manipulacji może być również działanie na zasadzie empatii. Empatia to, przejmowanie cudzych uczuć i emocji.
Powodów, dla których ludzie ulegają manipulacji jest wiele. Oczywiście nie wszyscy są na manipulację podatni jednakowo. Również nie na wszystkich działać będą te same metody wywierania wpływu. Wprawny manipulator znajdzie jednak sposób dotarcia do człowieka. Często jest to spełnienie jego oczekiwań – ktoś oczekuje akceptacji, ktoś inny uznania czy podziwu. Manipulator daje drugiemu człowiekowi to, czego ten poszukuje. Jego działanie jest odpowiedzią na zapotrzebowanie. Manipulacji ulegają znacznie łatwiej osoby o niskim poczuciu własnej wartości. Potwierdzenia siebie szukają w oczach innych. Szukają też autorytetów, na których mogliby się wzorować. Człowieka, który będzie mówił do nich w sposób zdecydowany, roztoczy wokół siebie aurę nieomylności potraktują jako swojego przewodnika. Dlatego bądź szczery, autentyczny i otwarcie wyrażaj swoje uczucia. Pamiętaj, że twoja ekspresja uczuć może zainspirować innych.
To ty musisz być motorem zmian w swoim życiu. Deklaruj wiarę we własne siły
i zaufanie do siebie. Działaj, przekazuj innym swoje wartości, inspiruj. Stwórz nowy obraz samego siebie. Pomyśl, jakim człowiekiem chciałbyś być i dąż do tego wszelkimi siłami, a na pewno ci się uda.
POWODZENIA !                               

Maria Fundakowska

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)~Anna Kubiak
2013-03-14 12:26:38

Witam.

Wszystko co Pani pisze bardzo interesująco się czyta.

Życie wygląda trochę inaczej.

~Ja
2013-05-22 01:10:17

Ma to Życiowy sens Pozdrawiam

~Marta
2016-04-15 09:40:49

Bardzo pomocny artykuł. Dziękuje za niego 😌

~kkk
2016-04-28 09:25:49

Dokładnie...np szefostwo które w umiejętny sposób podcina skrzydła bo uważa że wszystko wie najlepiej...umie też pozbawić paracownika pewności siebie - jesteś za pewny siebie...nie wychodź przed orkiestrę...lepiej siedź cicho...jak się Rada Nadzorcza dowie...narazie ja tu jestem szefem...jak będziesz na moim miejscu to sobie porządzisz...tego typu hasełka mamy na porządku dziennym jeśli tylko coś chcemy więcej z siebie dać niż tylko wykonywać polecenia.Ot co.

~ahuwouxzu@newmail.printemailtext.com
2017-01-12 17:21:42

http://dutasterideavodartonline.org/ - dutasterideavodartonline.org.ankor online-purchaselevitra.net.ankor http://20mg-cheapest-pricelevitra.net/

~krollowa@tlen.pl
2017-05-26 10:35:30

Kto chce troche motywacji do odchudzania, niech zajrzy na strone w podpsie

~Marta
2017-09-14 11:09:36

Kto szuka nowej pracy gdzie może odzyskać pewność siebie niech sprawdzi portal job24.co