Szukaj w serwisie:

Moje predyspozycje a mój potencjalny zawód

jakie mam predyspozycje zawodowe

Współczesny świat zawodowy jest trochę jak labirynt, po którym staramy się poruszać w taki sposób aby czerpać z niego jak najwięcej korzyści finansowych. W zależności od osobistej sytuacji, niektórzy ludzie spędzają w tym labiryncie niemal całe życie a inni jedynie kilka godzin w tygodniu lub prawie wcale. Wnikliwe obserwacje pokazują jednak, że ilość czasu spędzonego w pracy w żaden sposób nie pokrywa się z podziałem na ludzi zadowolonych i niezadowolonych z tego co robią.

Ktoś może powiedzieć, że w pracy nie chodzi o zadowolenie lub jego brak, a jedynie o wysoką efektywność oczekiwaną przez pracodawcę i wysoką pensję oczekiwaną przez pracownika. Być może tak, trudno jednak zaprzeczyć, że zadowolony pracownik pracuje po prostu bardziej efektywnie. Jednym z elementów tej satysfakcji jest dopasowanie naszych naturalnych predyspozycji do specyfiki wykonywanej pracy. To właśnie one (a nie tylko prognozowana wysokość wynagrodzenia z przyszłej pracy) powinny podpowiedzieć nam w jakiego typu pracy będziemy czuli się najbardziej spełnieni. Przyjrzyjmy się więc bliżej naturalnym predyspozycjom i spróbujmy na ich podstawie dobrać przykładowe ścieżki zawodowe.

Naturalne predyspozycje są czymś na wzór wrodzonego zbioru mocnych stron przydatnych w zdobywaniu informacji z pewnego obszaru i/lub nabywaniu niektórych umiejętności. „Wrodzone" czyli w dużej mierze przekazane genetycznie przez przodków. Pierwszą z naturalnych predyspozycji jest temperament. Najbardziej dziedziczony i ujawniający się już we wczesnym dzieciństwie. W jednym z podziałów (wg. Hipokratesa-Galena) możemy znaleźć następujące rodzaje temperamentów:

 • choleryczny - porywczy, niewyrozumiały, energiczny, człowiek czynu
 • sangwiniczny – wesoły, pogodny, towarzyski, gadatliwy, niezorganizowany, zapominalski
 • flegmatyczny – powolny, zrównoważony, dowcipny, pogodny, obserwator
 • melancholiczny – perfekcjonista, uczuciowy, wrażliwy, wierny przyjaciel, podatny na depresje

Czy na pierwszy rzut oka rozpoznajemy swój typ? Być może, jak większość ludzi, zauważamy u siebie mieszankę dwóch typów? Ważniejszym pytaniem jest jednak czy zdajemy sobie sprawę, że temperament może podpowiadać nam rodzaj pracy w której będziemy czuli się odpowiednio. Bo np. czy szybkie, współzawodniczące środowisko pracy, z ciągle zmieniającymi się problemami będzie odpowiednie na flegmatyka bądź melancholika? Albo czy samodzielna praca przed komputerem polegająca głównie na dokładności i terminowości zadowoli sangwinika? Najpewniej nie, dlatego warto zastanowić się jaki odziedziczyliśmy temperament aby celniej podjąć decyzję o swoim zawodzie.

Drugą naturalną predyspozycją, o której warto wspomnieć, jest inteligencja... Nie, nie – nie chodzi mi o forsownie teorii, że każdy z nas rodzi się z określonym potencjałem lub ograniczeniem intelektualnym, które „na starcie" określają czy będziemy kimś wybitnym czy raczej przeciętnym. Oczywiście wspomniany wyżej „potencjał" istnieje i jest to tzw. inteligencja płynna. Gdyby porównać mózg do komputera to można by powiedzieć, że inteligencja płynna mówi nam jak szybki jest ten komputer – w jaki procesor został wyposażony przy urodzeniu.

Wiemy jednak dobrze, że niezależnie od szybkości procesora, jedni używają komputera jedynie do grania i oglądania filmów, inni zaś gromadzą w nim niezliczone tomy wiedzy i doświadczenia, wykorzystując w pełni jego pojemność i moc obliczeniową. Podobnie jest z naszymi mózgami. W wieku młodzieńczym duże znaczenie ma „szybkie" myślenie bo jest oczekiwaną umiejętnością ucznia. Jednak po osiągnięciu dojrzałości (około 25 roku życia) większego znaczenie od szybkości myślenia nabiera umiejętność wykorzystania nagromadzonej w głowie wiedzy – a tą właściwość nazywamy inteligencją skrystalizowaną.

Czy inteligencja skrystalizowana ma znaczenie dla naszego przyszłego zawodu? Oczywiście tak – na przykład zdecydowanie łatwiej będzie nam podjąć obowiązki specjalisty ds. reklamy po ukończeniu studiów z tego zakresu, niż naszemu rówieśnikowi , który chciałby zatrudnić się na tym stanowisku posiadając wykształcenie zawodowe i 10-letnie doświadczenie w pracy przy pielęgnowaniu zieleni.

W rozważaniach o inteligencji ważniejszy jednak wydaje się podział inteligencji na obszary jej wykorzystywania. I tak występuje:

 • inteligencja kognitywna - zdolność wykorzystania własnej wiedzy i informacji
 • inteligencja werbalna - dobieranie adekwatnych słów i rozumienie komunikatów
 • inteligencja emocjonalna – rozpoznawanie i rozumienie ludzkich emocji
 • inteligencja społeczna - rozumienie i kierowanie ludźmi, rozumne działanie w stosunkach międzyludzkich
 • inteligencja twórcza - twórcze działania o charakterze artystycznym

To, jaki rodzaj inteligencji wykazujemy, będzie wpływało na wybierany przez nas charakter pracy. Dzięki posiadanemu typowi inteligencji możemy lepiej czuć się w pracy z ludźmi bądź w pracy z dokumentami bądź w pracy z rzeczami lub działalności manualnej.

I wreszcie ostatnią z omówionych w niniejszym artykule naturalnych predyspozycji wpływających na nasz przyszły zawód jest nasza osobowość – czyli cały zespół cech psychicznych, które odróżniają nas od innych osób i powodują, że jesteśmy po prostu niepowtarzalni. Z trzech wspomnianych wyżej naturalnych predyspozycji to właśnie osobowość doczekała się największej ilości teorii i definicji. Warto powiedzieć, że osobowość kształtuje się pod wpływem wielu czynników zewnętrznych, takich jak rodzina, wychowanie czy zebrane doświadczenia. Trudno ogarnąć w tej krótkiej wypowiedzi wszystkie aspekty związane z osobowością i wyborem pracy zawodowej, stąd najlepiej będzie zobrazować ten związek poprzez kilka przykładowych pytań, które powinniśmy sobie zadać przed wyborem kariery, a które wskazują właśnie na naszą osobowość:

 1. Kiedy ładuję swoje „wewnętrzne baterie" – pracując z ludźmi czy w samotności?
 2. Kiedy wpadam na najlepsze pomysły – dyskutując z grupą czy rozmyślając w ciszy?
 3. Jaka praca daje mi więcej satysfakcji – dokładnie zdefiniowany zakres czynności czy może ogólny cel, do którego mogę dojść własnymi ścieżkami?
 4. Co jest dla mnie ważniejsze – subiektywne przeczucia czy twarde fakty?
 5. Co jest dla mnie najważniejsze kiedy podejmuję decyzję – zimny obiektywizm czy życie w zgodzie z ludźmi?
 6. Co mnie bardziej cieszy w pracy – organizowanie pracy własnej czy pracy innych?
 7. Czy lubię rywalizować z innymi o najlepsze miejsca - a może wolę nawet nie oceniać i nie być ocenianym.
 8. Mam więcej entuzjazmu gdy wciąż zaczynam nowe zadania czy gdy mogę stale dokładnie wykonać mniejszą ich ilość.
 9. Jestem lepszy w wymyślaniu nowych pomysłów czy może w wypełnianiu szczegółami pomysłów podanych przez innych?

Jak widać, wybór odpowiedniego zawodu nie musi być sprawą trudną.
Wymaga jednak poświęcenia czasu i gruntownego przyjrzenia się sobie samemu.

Daniel Binda
LGrant

Źródło: opracowanie eksperta © JestPraca24.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)