Szukaj w serwisie:

Kto dziś najszybciej zdobywa pracę?

kto szybciej?

Mówi się, że rynek pracy jest dziś bardzo dynamiczny. Najczęściej oznacza to, że dynamicznie się zmienia. Ale prawdę mówiąc, nie jest to najbardziej oczekiwane przez pracowników zjawisko, ponieważ „dynamiczne" zmiany mogą oznaczać zarówno nieoczekiwane powiększenie zespołu jak i nieoczekiwane zwolnienia pracowników.

Czasami niestety zwolnienie dotyka także nas, co powoduje, że chcąc – nie chcąc, stajemy się aktywnymi poszukującymi z nadzieją, że już wkrótce podejmiemy nowe obowiązki. Ale nadzieja to nie wszystko - oto kilka wskazówek ogólnych dla ludzi chcących szybko podjąć nową pracę:

  1. Przyjmij pozytywne nastawienie do tej sytuacji. Prawdopodobnie nie będzie to proste ponieważ przeżywasz niepewność bądź stres związany z utratą pracy. Fakty jednak mówią za siebie – pracodawcy lubią i chcą pracować z optymistami.

  2. Zapomnij o swoich zawodowych przyzwyczajeniach i stereotypach – jeżeli zostałeś zwolniony to znaczy, że masz już swój bagaż doświadczenia zawodowego. Ów „bagaż" może być zarówno Twoim atutem jak i balastem. Nie usztywniaj się w oczekiwaniach i wymaganiach. Na rozmowie prezentuj swoje doświadczenie ale i otwartość na nowe sposoby dochodzenia do celu.

  3. Planuj i wdrażaj – jeżeli nigdy nie zastanawiałeś się gdzie chcesz dojść, tym razem również będziesz chodził po omacku. Poszukiwanie pracy to w zasadzie również ciężka praca. Musisz podjąć decyzję jakiego rodzaju oferty Cię interesują, w których firmach chciałbyś pracować, jak daleko możesz dojeżdżać, ile musisz zarabiać, co chciałbyś osiągnąć za kilka lat. Następnie konsekwentnie wypełniaj ten plan i docieraj do firm spełniających kryteria.

  4. Nie bój się pytać o pracę bezpośrednio u pracodawcy. Nie oznacza to, że musisz wybrać się do siedziby firmy. Korzystaj z Internetu (zwłaszcza społeczności), telefonu i maila aby zdobyć kontakt do kierownika działu, w którym chcesz pracować bądź do osoby odpowiedzialnej za rekrutację.

  5. Odpowiadając na ogłoszenia o pracę wysyłaj dobrze przygotowane dokumenty CV i List Motywacyjny. Zwróć uwagę, że jeżeli ogłoszenia, na które odpowiadasz różnią się między sobą to również wysyłane do nich CV powinny być skrojone na miarę. Jeżeli spełniasz wymagania to zawsze opisuj je w CV w takiej kolejności w jakiej widzisz je na ogłoszeniu.

  6. Nie obawiaj się rozmów kwalifikacyjnych. Poszukaj informacji na ich temat. Wiedza powinna obniżyć strach i niepewność. Również po każdej rozmowie zapisuj pytania które Ci zadano i spróbuj przygotować odpowiedź, która będzie najlepsza następnym razem. Im więcej rozmów tym mniejszy stres a także większa szansa na otrzymanie propozycji pracy.

  7. Zastanów się poważnie nad swoimi oczekiwaniami finansowymi. Porównuj zarobki na podobnym stanowisku ale określ również swoje minimum, na wypadek gdyby pracodawca złożył Ci niższą ofertę. Nie bój się rozmowy o pieniądzach – jeżeli jesteś otwarcie mówisz swoją cenę a jednocześnie stawiasz na dialog w tym temacie, to z pewnością dojdziecie do porozumienia. Unikaj również postawy zbytniej skromności i/lub niezdecydowania. Na pytanie o oczekiwania finansowe odpowiadaj dopiero po zapoznaniu się z zakresem obowiązków.

Wymienione powyżej zalecenia dotyczą głównie nastawienia. Generalnie bądź aktywny, otwarty i optymistyczny – takich pracowników zatrudnia się najszybciej.

Daniel Binda
LGrant

Źródło: opracowanie eksperta
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)