Szukaj w serwisie:

Jak korzystać z Internetu w poszukiwaniu pracy?

praca z Internetu

Bardzo przydatnym narzędziem poszukiwania pracy jest dzisiaj internet. W zasadzie jeżeli czytasz ten tekst na stronie internetowej to najprawdopodobniej nie trzeba Cię o tym przekonywać, ponieważ właśnie korzystasz z dobrodziejstw „sieci". To dzięki niej możemy dzisiaj zarówno poszerzyć swoją wiedzę jak i zdobyć cenne informacje.

Mało tego, niektóre dziedziny naszego życia wręcz w całości przeniosły się do internetu. Doskonałym przykładem jest pisanie listów. Czy dzisiaj piszemy mniej listów do znajomych niż nasi rodzice? Wręcz przeciwnie. Czy to jednak oznacza, że nasi znajomi, jak dawniej, niemal codziennie otwierają drzwi listonoszowi? Raczej nie. Najpewniej uruchamiają elektroniczną skrzynkę pocztową, która obecnie praktycznie zdominowała obszar odbierania i przechowywania prywatnych listów. Współczesny rynek pracy również stał się bardzo „internetowy".

Wielu z nas, na pytanie gdzie poszukujemy dzisiaj ofert pracy, wymieni właśnie Internet. Jeszcze do niedawna zarówno pracodawcy jak i potencjalni pracownicy „komunikowali się" głównie za pośrednictwem ogłoszeń prasowych. Dziś coraz częściej robią to przez internet. Mało tego, obecnie „sieć" zatacza coraz szerszy krąg ponieważ pojawiają się na rynku całkiem nowe zawody, o których możemy przeczytać i w których możemy zgłosić swoją kandydaturę wyłącznie za pomocą internetu. Musimy mieć zatem świadomość, że jeżeli w celu poszukiwania pracy zaglądamy 2-3 razy w tygodniu na portale pracy to takim działaniem wykorzystujemy zaledwie część potencjału jaki tkwi w internecie.

Oto kilka dodatkowych pomysłów na  wykorzystanie „sieci" w poszukiwaniu pracy.

  1. Szukając pracy powinieneś sobie odpowiedzieć na pytanie jak daleko jesteś skłonny dojeżdżać. Innymi słowy, na jakim obszarze geograficznym będziesz szukał pracy. Czy w takim razie wiesz ile firm działa w tym rejonie? Najlepiej uzyskiwać taką informację za pomocą internetu. Wejdź na jedną ze stron teleadresowych (np. pkt.pl, pf.pl, teleadreson.pl, hbi.pl, yp.pl) i rozpocznij wyszukiwanie firm w miejscowościach w których możesz pracować lub do których możesz dojeżdżać. Jeżeli dodatkowo określisz interesującą Cię branżę to dzięki Internetowi jesteś w stanie szybko poznać swój docelowy rynek pracodawców.
  2. Portale z ogłoszeniami o pracę dzielą się na te, dzięki którym poznajesz ofertę klientów danego portalu (portale rekrutacyjne) oraz na takie, które zbierają ogłoszenia z różnych portali i udostępniają je wszystkie u siebie (portale ogłoszeniowe). Nie ograniczaj się więc do korzystania tylko z jednego adresu gdyż ogłoszenia o pracę mogą pochodzić z kilku źródeł. Z czasem również zorientujesz się, że nie ma potrzeby korzystać z wszystkich portali zamieszczających ogłoszenia o pracę gdyż wiele z nich posiada taką samą ofertę. Obserwuj rynek i dobieraj najbardziej efektywne źródła.
  3. Część portali umożliwia dodatkową rejestrację, dzięki której zyskujemy możliwość skorzystania z bazy wiedzy, porad czy automatycznych wyszukiwarek przesyłających wybrane ogłoszenia wprost na naszą skrzynkę pocztową. Każdy zarejestrowany użytkownik może również pozostawić na portalu swoje CV, dzięki czemu będzie w zasięgu pracodawców którzy korzystają w takich z dostępu do bazy CV. Zarejestruj się na takich portalach rekrutacyjnych aby zwiększyć swoje szanse na szybkie zdobycie pracy.
  4. Coraz więcej pracodawców posiada na swoich stronach internetowych zakładkę dla kandydatów, dzięki której możemy zarejestrować się bezpośrednio w bazie interesującej nas firmy. Jeżeli wiesz w których firmach chciałbyś pracować, koniecznie odwiedź ich strony internetowe i sprawdź czy możesz tą drogą zostawić swoje dane.
  5. Współczesne portale społecznościowe to nie tylko miejsca do nawiązywaniai podtrzymywania kontaktów prywatnych. W sieci funkcjonują również społeczności zorganizowane wokół tematów profesjonalnych. Obecnie najważniejsze z nich to www.goldenline.pl czy www.profeo.pl. Na wyżej wymienionych stronach masz również dostęp do ofert pracy i możesz nawiązywać kontakty z pracownikami firm do których chciałbyś złożyć swoje dokumenty.
  6. Kiedy otrzymasz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną powinieneś zebrać jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy. Również w tym obszarze Internet jest niezastąpionym źródłem wiedzy. Przeglądając portale rekrutacyjne dowiesz się jakie pytania najczęściej padają na rozmowie. Dzięki takim stronom jak www.gowork.pl możesz przejrzeć opinie innych użytkowników o pracodawcy do którego idziesz na rozmowę. Wchodząc na stronę www.wynagrodzenia.pl możesz sprawdzić ile obecnie zarabiają pracownicy na stanowisku o które się ubiegasz, dzięki czemu lepiej przygotujesz się do negocjacji wynagrodzenia.
  7. Obecnie każda agencja rekrutacyjna dba o poszerzanie bazy kandydatów do pracy. Wspomniane bazy są w praktyce serwerami na których przechowuje się CV w wersji elektronicznej. Poświęć czas na znalezienie za pomocą Internetu wszystkich agencji rekrutacyjnych w twoim województwie i wyślij do ich bazy swoje dokumenty aplikacyjne. Dzięki temu będziesz brany pod uwagę również w tych procesach rekrutacyjnych, które nie są ogłaszane w mediach. Dodatkowo stale odwiedzaj strony internetowe agencji rekrutacyjnych ponieważ część ogłoszeń publikowanych jest tylko pod tymi adresami.

Internet staje się najważniejszym medium współczesności. Powyższe pomysły nie wyczerpują listy sugestii pomocnych przy poszukiwaniu pracy. Coraz częściej jednak stają się obowiązkiem każdego komu zależy na szybkim podjęciu nowych obowiązków.

Daniel Binda
LGrant Polska

Źródło: opracowanie eksperta
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)