Szukaj w serwisie:

Ile kosztuje szukanie pracy?

Ile kosztuje?

„Gdybym miał więcej pieniędzy to pewnie dawno już znalazłbym pracę"- mówią niektórzy. Faktycznie, skuteczne poszukiwanie pracy wymaga kilku niewielkich inwestycji, ale z pewnością stać na to niemal wszystkich czytelników niniejszego artykułu. Sprawdźmy zatem ile w 2011 roku kosztuje poszukiwanie pracy?

Na potrzeby artykułu zakładam, że czytelnik niniejszego tekstu poszukuje aktywnie pracy oraz dysponuje wolnym czasem.

  1. Komputer z dostępem do Internetu. Bardzo duża część ofert pracy znajduje się dzisiaj w Internecie. Pracodawcy lubią ten kanał informacyjny ponieważ jest szybki i stosunkowo niedrogi a dociera do ogromnej rzeszy kandydatów. Na potrzeby poszukiwania pracy powinieneś mieć dostęp do Internetu. Jeżeli nie masz takiej możliwości w domu rozejrzyj się w swojej miejscowości. Najczęściej znajdziesz taką bezpłatną możliwość w urzędzie pracy, bibliotece publicznej, domu kultury, szkołach, stowarzyszeniach lokalnych itp. Jeżeli żadna z opcji nie jest dostępna poszukaj płatnej kawiarenki internetowej. Koszt – 0 lub w najwyżej 10 zł tygodniowo.
  2. Koszt zakupu prasy zawierającej ogłoszenia o pracę. Myślę, że nie musimy od razu kupować każdego z numerów (średnio 2-3 tytuły ogólnopolskie oraz 1-2 tytuły lokalne) ponieważ również możemy zapoznać się bezpłatnie z zamieszczanymi tam ogłoszeniami. Droga jest prosta - wszystkie ogłoszenia prasowe znajdują się w Internecie.
  3. Przygotowanie i druk CV i listu motywacyjnego. Niewiele mamy dzisiaj ofert, na które odpowiadamy za pomocą zwykłej poczty. Zakładam jednak, że w sumie wysyłasz lub zanosisz, drogi czytelniku, 20 CV w każdym miesiącu (10 wysyłasz, 10 roznosisz, resztę wysyłasz mailem). Przygotowanie i druk CV – bezpłatne w każdym urzędzie pracy. Ewentualny koszt ksera to około 5 zł za cały miesięczny pakiet. Koszt kopert i znaczków to 20 zł miesięcznie.
  4. Telefon. W celu kontaktu z pracodawcą obowiązkowo musisz posiadać dzisiaj telefon. Większość pracodawców będzie oczekiwała od Ciebie przesłania CV, w którym powinieneś podać swój nr telefonu. Obecnie pracodawcy zapraszając kandydatów na spotkanie, robią to prawie wyłącznie za pomocą telefonu. Dane Głównego Urzędu Statystycznego mówią, że od 2007 roku liczba telefonów w naszym kraju jest większa niż liczba obywateli, dlatego mogę założyć, że również Ty czytelniku taki aparat posiadasz. Zakładam że jeżeli masz telefon na kartę i prowadzisz w sprawie pracy 30 rozmów miesięcznie na własny koszt (co jest liczbą znacznie wygórowaną ponieważ najczęściej to pracodawcy dzwonią do nas) to miesięcznie ponosisz koszty około 10 zł. Prawdopodobnie jednak suma ta jest zerowa lub co najmniej o połowę niższa.
  5. Adres e-mail. Bardzo często swoje dokumenty aplikacyjne wysyłamy pocztą elektroniczną. Założenie adresu e-mail jest dzisiaj darmowe.
  6. Koszty dojazdów. Zakładam, że w celu dostarczenia CV do pracodawcy bądź dojazdu na rozmowę kwalifikacyjną poniesiesz miesięczny koszt w wysokości około 50 zł.

Reasumując, miesięczne koszty poszukiwania pracy to suma około 90 zł, o ile poszukujemy pracy aktywnie, czyli odpowiadamy miesięcznie na co najmniej 30-50 ogłoszeń i odbywamy w każdym tygodniu przynajmniej 1 spotkanie z pracodawcą.

Zakładając, że znajdziemy pracę na pełny etat dopiero po roku aktywnego poszukiwania, a minimalne wynagrodzenie to dzisiaj około 1030 zł „na rękę" to koszt 12 miesięcy poszukiwania pracy zwróci się w... 1 miesiąc.
Całkiem szybki zwrot z inwestycji, prawda?

Nie żałuj środków – inwestuj w siebie!

Daniel Binda
LGrant Polska

Źródło: opracowanie eksperta
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)~beny841
2011-07-31 12:47:05

ale bzdura

~karl
2011-08-01 15:13:33

co za bajka...

~ohggii
2015-03-20 15:13:55

Ja się zarejestrowałam na rekrutacyjnarewolucja.pl i pracodawca sam się ze mną skontaktował. Polecam :)