Szukaj w serwisie:

Gdzie podwyżki w 2013 roku?

grosze

Lekki powiew optymizmu w 2013 roku. Wg wyników badań przeprowadzonych przez firmę doradczą Mercer o 4,3% mają wzrosnąć podwyżki w sektorze technologicznym, o 4,2 w firmach produkcyjnych. Przyszły rok rysuje się nie co lepiej niż obecny. Olga Obłoza – będąca konsultantem w Mercerze  twierdzi, że w 2013 roku jedynie co dwudziesta firma zapowiedziała zamrożenie płac. Jednak Pani konsultant wyjaśnia, deklarowany poziom podwyżek płac może się zmienić za sprawą niepewności pracodawców oraz sytuacji gospodarczej kraju.

Zapewnienia zapewnieniami a rzeczywistość zweryfikuje obietnice. Należy pamiętać, że zmiany na rynku jeżeli potoczą się w niekorzystnym kierunku, podwyżki mogą pozostać zamrożone lub przełożone na kolejne lata. Podobną sytuację mieliśmy trzy cztery lata temu kiedy to za sprawą spowolnienia gospodarczego zapowiadane podwyżki płac okazały się o połowę niższe niż deklarowane.

Polskie firmy planują w 2013 roku podnieść pensje średnio o mniej więcej 4 procent. Natomiast inflacja wg prognoz ma wynieść aż 3,9 procenta.  Realny wzrost płac wyniesie zatem tylko 0,1% pod warunkiem, że deklaracje zostaną zrealizowane. Jeżeli płace wzrosną o 3,8 procenta będziemy mieli do czynienia z realną obniżką płac.

W europie mamy podobną sytuację jak w Polsce.  

W takich krajach jak Wielka Brytania i Hiszpania, Słowacja, Turcja, Serbia zapowiadane podwyżki pokryją się z planowaną inflacją. Na wschodzie prognozy nieco lepsze.

Podwyżki przewyższające wskaźnik inflacji deklarują przedsiębiorstwa z Rosji, Ukrainy, Kazachstanu a także z Rumunii.

WB

Źródło: praca.wp.pl
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)