Szukaj w serwisie:

Forum - urlop okolicznościowy podczas urlopu wypoczynkowego

+ napisz odpowiedź
~Broks
2011-11-14 08:39:16

Podczas pobytu na urlopie wypoczynkowym otrzymałem wiadomość o śmierci teścia. Wiem, że na tę okoliczność przepisy prawa pracy przewidują tzw. urlop okolicznościowy. W związku z tym zadzwoniłem do pracodawcy, informując go o zamiarze skorzystania z tej formy zwolnienia. Po konsultacji z biurem prowadzącym sprawy kadrowe w naszej firmie, pracodawca odmówił mi jego udzielenia twierdząc, że podczas urlopu wypoczynkowego nie mogę skorzystać z urlopu okolicznościowego.
Czy pracodawca postąpił słusznie?

~Piotr Wąż, ekspert praca pracy
2011-11-16 13:38:26

Niestety, tak.

Przepis § 15 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 15.05.1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281 ze zm.) przewiduje 1 dzień zwolnienia od pracy, m.in. w razie zgonu i pogrzebu teścia lub teściowej. Zwolnienie to ma charakter zwolnienia celowego. Jest ono udzielane po to, aby umożliwić pracownikowi udział w uroczystościach pogrzebowych, bądź w celu załatwienia niezbędnych formalności związanych ze śmiercią danej osoby.

Jeżeli więc śmierć tej osoby nastąpiła w okresie korzystania przez pracownika z urlopu wypoczynkowego to należy uznać, że urlop ten w pełni zapewnia realizację tego celu.

W powołaniu na tę okoliczność pracownik nie może również przerwać urlopu wypoczynkowego, aby móc skorzystać z urlopu okolicznościowego. Przypadki, w których urlop wypoczynkowy ulega przerwaniu zostały wyliczone w art. 166 KP. Przepis ten nie wymienia żadnego ze zdarzeń warunkujących udzielenie urlopu okolicznościowego.

W związku z tym, w przedstawionej przez Pana sytuacji pracodawca mógł odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego.

~PrawnyMEN
2015-04-11 14:49:51

Witam,

polecam filmik który w zwięzły sposób prezentuje kwestię urlopu okolicznościowego.

https://www.youtube.com/watch?v=wsmm-5Tt3ak

Pozdrawiam

+ napisz odpowiedź