Szukaj w serwisie:

Forum - Urlop macierzyński a dni wolne od pracy

+ napisz odpowiedź
~Joanna
2012-04-04 12:51:29

Witam serdecznie,
mam pytanie w związku z dniami wolnymi od pracy przypadającymi w trakcie trwania urlopu macierzyńskiego, czy zakład je w jakiś sposób później oddaje? (np. 1, 3 maja). Z tego co się orientuje to nie, bo przecież urlop macierzyński liczy się tygodniami i wchodzą w niego i dni wolne i pracujące, ale dziś rozmawiałam z kadrami i wyliczyli mi powrót do pracy, po urlopie macierzyńskim i wypoczynkowym, w każdym razie mam zaległe 23 dni urlopu wypoczynkowego i zgodnie z tym co powiedziała mi pani 23 dni urlopu trwają tak jakby było ich 30 ... w międzyczasie wypada Boże Ciało,ale to tylko jeden dodatkowy dzień , zastanawia mnie skąd dodatkowe 6 i czy to pomyłka? ... licząc dni robocze w kalendarzu powrót do pracy przypada mi na 14 czerwca, a kadry poinformowały mnie, ze wracam 25 ... będę wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam

~Piotr Wąż, ekspert prawa pracy
2012-04-06 09:00:51

Pytanie nie precyzuje kilku istotnych kwestii, które są niezbędne w celu udzielenia precyzyjnej odpowiedzi na drugą, a zarazem zasadniczą część pytania.
A mianowicie:
- jaki jest wymiar Pani etatu?
- jaki posiada Pani staż pracy (liczony ze szkołą/studiami), a tym samym, jaki jest roczny wymiar Pani urlopu?
- ile urlopu wypoczynkowego wykorzystała Pani w 2011 roku (zakładam, że urlop z lat wcześniejszych Pani wykorzystała),
- czy wspomniany w zapytaniu urlop zaległy obejmował urlop za rok 2011, czy też również za rok 2012 (przepis art. 163 § 3 KP pozwala na udzielenie na wniosek pracownicy po urlopie macierzyńskim zarówno urlopu wypoczynkowego zaległego, jak i bieżącego).
- czy przy porodzie, w związku z którym nabyła Pani prawo do urlopu macierzyńskiego urodziła Pani jedno, czy też więcej dzieci?
- data urodzenia dziecka/dzieci?
- czy złożyła Pani wniosek o wykorzystanie wykorzystywała dodatkowego urlopu macierzyńskiego?

Odpowiedź zostanie udzielona po uszczegółowieniu pytania o powyższe informacje.

~Karolina
2016-04-06 14:06:46

Witam


Mam pytanie, jestem teraz na zwolnieniu lekarskim ale od maja po porodzie planuję przejść na roczny macierzyński. Czy pisząc plan swojego urlopu uwzględniam dni wolne od pracy( państwowe) czy odliczam całościowo 20 tyg? Czy składając ten wniosek muszę od razu złożyć wniosek na wykorzystanie dni urlopowych po macierzyńskim?

Jestem zatrudniona na umowę o pracę na czas nieokreślony od 5 lat w jednej placówce, a dokładniej w Przedszkolu Publicznym.

+ napisz odpowiedź