Szukaj w serwisie:

Forum - Oryginały zaświadczeń o ukończeniu szkoleń i kursów należy wydać pracownikowi

+ napisz odpowiedź
~JestPraca24.pl
2012-02-07 11:43:35

W praktyce bardzo często zdarza się, że pracodawcy wysyłając pracowników na różnego rodzaju kursy, czy szkolenia  żądają, aby po ich zakończeniu pracownik koniecznie wydał im certyfikat, czy też inne zaświadczenie dokumentujący fakt ich odbycia. Tego typu działania pracodawców nie znajdują uzasadnienia w treści obowiązujących przepisów.



Pełna treść artykułu: Oryginały zaświadczeń o ukończeniu szkoleń i kursów należy wydać pracownikowi

~Pracodawca Mirek
2012-02-07 11:43:38

Mam dość problemowego byłego pracownika, który został zwolniony i po roku przypomiało mu się, że odbywał szkolenia na mój koszt i żąda zwrotu certyfikatów, o których ja nie mam pojęcia czy wogóle były wydawane (nie posiadam ich), są to szkolenia sprzed 5 i 10 lat. Czy ma jakąś podstawę żeby wystąpić na drogę oficjalną o odzyskanieich? Podkreślam, że nie posiadam tych certyfikatów, a po jego uporze myślę, że on sam je odebrał bez mojej wiedzy i je przechowuje.

~Piotr Wąż, ekspert prawa pracy
2012-02-28 14:42:21

Wystawione imiennie na pracownika dokumenty poświadczające uzyskanie określonych uprawnień, czy kwalifikacji stanowią jego własność. Bez znaczenia w tym zakresie jest fakt, że pracodawca pokrył koszty danej formy kształcenia. Pracownik może więc domagać się wydania tego typu zaświadczeń.

Szerzej w tym temacie pisaliśmy w materiale pt.: „Oryginały zaświadczeń o ukończeniu szkoleń i kursów należy wydać pracownikowi”.

Pracodawca nie powinien omawianych zaświadczeń przetrzymywać, co najwyżej może skserować ich oryginały bądź zatrzymać odpis, jeżeli takowy towarzyszy oryginałowi. Pracodawca, który z jakichkolwiek względów posiada oryginały omawianych dokumentów powinien je zwrócić pracownikowi najpóźniej w dniu ustania zatrudnienia. Ich utrata bądź niewydanie na żądanie pracownika stanowi podstawę do dochodzenia roszczeń, jeżeli pracownik poniósł z tego tytułu szkodę.

Odpowiedzialność odszkodowawcza pracodawcy w tym zakresie opiera się na art. 471 kodeksu cywilnego w zw. z art. 300 kodeksu pracy. W myśl tej konstrukcji, pracodawca będzie zobowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania (tu: obowiązków wynikających ze stosunku pracy), chyba że wykaże, iż szkoda jest następstwem okoliczności, za które odpowiedzialności nie ponosi.

Roszczenie pracownika z tego tytułu staje się wymagalne w dniu, w którym dowiedział się on o szkodzie (np. brak możliwości zatrudnienia z powodu braku wymaganego dokumentu). Ulega ono przedawnieniu z upływem trzyletniego okresu liczonego od momentu wymagalności roszczenia (art. 291 § 1 KP).
Tezę tę potwierdza utrwalone już orzecznictwo Sądu Najwyższego (zob. m.in. wyrok z dnia 6.10.1976 r., I PR 130/76, OSNCP 1977/4/82; uchwała z dnia 31.12.1976 r., I PZP 55/76, OSNCP 1977/5-6/87).

W jednym ze swych orzeczeń Sąd Najwyższy uznał, że roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej przez pracodawcę wskutek niezwrócenia pracownikowi dokumentów złożonych przez niego w związku ze stosunkiem pracy nie powinno być wyższe niż takie samo roszczenie związane z niewydaniem świadectwa pracy albo opinii. Nie powinno więc przekraczać wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy dłuższy niż 6 tygodni (wyrok z dnia 22.11.1990 r., I PR 362/90, OSP 1991/9/213).

Aby skutecznie dochodzić omawianego roszczenia pracownik będzie jednak musiał udowodnić istnienie wszystkich przesłanek odpowiedzialności pracodawcy, tj. powstanie szkody (w rozumieniu uszczerbku majątkowego), winę pracodawcy oraz związek przyczynowy pomiędzy zawinionym zachowaniem pracodawcy a szkodą poniesioną przez pracownika.

~Anna
2014-01-10 11:25:08

"Wyjątkiem od zasady obowiązku zwracania pracownikowi oryginałów zaświadczeń dokumentujących odbyte przez niego formy kształcenia jest zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w zakresie bhp."

Bardzo proszę o wyjaśnienie, na jakiej podstawie prawnej pracodawca może zatrzymać te oryginały - nigdzie nie znajduję, przeciwnie, wszyscy twierdzą, że taki wyjątek nie ma zastosowania.

Dziękuję

~Alexpo
2014-06-19 22:47:05

A co jeżeli pracownik "zrobił kurs" na własną rękę? nie związanego z zajmowanym stanowiskiem?

czy pracodawca ma prawo rzadać okazania takiego zaświadczenia. I jeżeli pracownik odmówi okazania to czy grożą jakieś sankcje?

~Alexpo
2014-06-19 22:47:33

A co jeżeli pracownik "zrobił kurs" na własną rękę? nie związanego z zajmowanym stanowiskiem?

czy pracodawca ma prawo rzadać okazania takiego zaświadczenia. I jeżeli pracownik odmówi okazania to czy grożą jakieś sankcje?

~MAREK
2014-10-14 19:50:50

Gdy podejmowałem pracę w firmie dałem orginały swoich dokumentów to jest karta kierowcy itp po rozwiązaniu umowy pracodawca niechce mi zwrócić dokumentów pomiając fakt ze nie wypłacono mi całego wynagrodzenia gdzie mam się z tym zwrócić Marek

~ohggii
2015-03-20 13:58:00

Wszystkie kursy i szkolenia są ważne. Jeśli chcecie podnieść swoje kwalifikacje zawodowe to polecam wejść na portal rekrutacyjnarewolucja.pl

~Zbyszek
2016-08-26 17:27:14

Witam mam taką sytuacje.Otóż w dniu 8 sierpnia miałem być zatrudniony jako kierowca autobusu w firmie Grażyna przewozy osób z Bolesławca , i w tym dniu/ poniedziałek/ robiłem jeszcze badanie okulistyczne i szkolenie BHP opłacan przez pracodawcę.W dniu 9 sierpnia byłem na szkoleniu / jazda autokarem /aby zapoznać się z linią regularną i przystankami.W dni 10 sierpnia kolejny dzień szkolenia , ale zrezygnowałem gdyż przelot autobusem na tej trasie był nie możliwy w normalnym czasie do przejechanych klometrów gdzie trzeba było łamać przepisy ruchu drogowego przekraczając prędkosć na każdym odcinku trasy którego czas przelotu z Bolesławca w tym 3 przystanki w miescie następnie przejazd przez łaziska , Wartę Bolesławiecką Iwiny , Raciborowice Dolne az do Raciborowic Górnych wynosił 30 minut .Zrezygnowałem z tej pracy zwróciłem wszystkie pieniądze za wykonane badania oraz szkolenie Bhp które kosztowało 50 zł razem 160 zł i za szkolenie bHp otrzymałem tylko fakture na adres pracodawcy u którego miałem pracować niestety pomimo mojej interwencji u tego pracodawcy nie otzrymałem zaświadczenia o szkoleniu bhp bo twierdzi on że to jest dla niego zaswiadczenie i tam są jego pieczątki i dane osobowe.Byłem też u tego z BHP ale on rozłożył ręce i powiedział że za faktre już zapłacił podatek i nic nie moze tu pomóc.co mam zrobić , w tej sprawie?chodzi mi tylko o fakt że zaswiadczenie i tak nie będzie ważne u innego pracodawcy ale skoro zapłaciłem 50 zł . zwracając temu pracodawcy pieniądze powinienem je otrzymać , bo tak samo było z rachunkai za badania które mi oddał pracodawca pod grożbą szantażu jak zwróce mu pieniądze za poniesione koszty to odblokuje u lekarza moje badania które lekarz trzymał u siebie do chwili kiedy nieuregulowałem całej kwoty za badania i szkolenie bHP.

~lama1980
2016-09-19 14:01:02

Bardzo dobra jest firma BHP Consulting ul. Żytnia 55 lok. 12 01-179 Warszawa tel. 510 510 635. Od lat współpracuje z nimi nasza firma. Jak szkolenia to tylko u nich.

~Waldemar Brzozowski
2016-11-07 17:32:16

Jestem maszynistą. Czy pracodawca może żądać zwrotu wystawionego, przez siebie prawa kierowania na lokomotywy(wystawionego imiennie na mnie)

~Urszula Filipek
2016-12-05 11:45:15

Czyli gdzie należy zgłosić, że pracodawca nie chce wydać dokumentacji o odbytych szkoleniach? Obecnie mój pracodawca przetrzymuje moje oryginalne dokumenty i tłumaczy, że to na wszelki wypadek gdybym zgubiła. Ja nawet nie widziałam tych dokumentów na oczy bo wszystko opłacił pracodawca. Czy mam szanse na odzyskanie dokumentów?

~Ł.
2017-03-07 10:02:10

Dziękuję za rzeczowy i konkrety artykuł. Pomógł mi.

~Natalia Mrozek
2017-06-01 11:08:34

Witam, pracowałam w gabinecie kosmetycznym przez 2 lata. Przez ten czas odbylam kilka kursów i szkoleń, za które koszty pokrywala szefowa. Teraz po rozwiązaniu umowy nie chce oddać mi certyfikatów, które są na moje imię i nazwisko. Co zrobić w takim przypadku?

~Pi7bull
2017-06-22 11:22:45

Gdzie w treści 1 roz jest napisane, ze daje się odpisy bo nie widzę tego w treści. I na pewno nie jest to w punkcie wyżej wymienionym

§ 1. [Dokumenty wymagane od osoby ubiegającej się o zatrudnienie] 1. Pracodawca może żądać od osoby ubiegającej się o zatrudnienie złożenia następujących dokumentów:

3) dokumentów potwierdzających kwalifikacje zawodowe, wymagane do wykonywania oferowanej pracy; <<<

~laelebeidiorg@mail.ru
2017-08-17 01:14:08

301 Moved Permanently
301 Moved Permanently...

~Damian Łuczak
2017-08-31 14:10:07

Witam pracuje jako elektryk firma wyslala mnie po dwuch moesiacach na kurs podnosnikow isamojezdnych po uplywie kolejnych miesiecy wyslano mnie na pomiary i dozor oczywiscie nic nie podpisywalem zadnych krauzuli ani nic jak moge uzyskac te uprawnienia od pracodawcy

+ napisz odpowiedź