Szukaj w serwisie:

Forum - co z urlopem?

+ napisz odpowiedź
~ketjow
2012-05-17 10:39:28

mam pytanie odnosnie urlopu ktory mi przysluguje juz w tym roku? mam zamiar zmienic prace czy jesli podpisze umowe za porozumieniem stron a urlop nie bede mial wykorzystany to czy jesli przejde do innej pracy(mundurowka)to bede mogl wziac pelny urloop(w moim przypadku 20dni w skali roku )czy bede musial 10dni wykorzystac( mamy maj czyli pol roku za nami a wiec polowe urlopu mam juz pewne i nikt mi tych dni nie zabierze)czy przepadna te 10 dni ze wzgledu na to ze rozwiazalem umowe za porozumieniem stron? powiedzmy nowa prace bym zaczał od 1 czerwca.
dziekuje za odpowiedz
pozdrawiam!

~Piotr Wąż, ekspert prawa pracy
2012-05-18 09:14:32

Pracownik, który w wyniku ustania umowy o pracę w trakcie roku kalendarzowego przechodzi do innego pracodawcy, u każdego z zatrudniających go w tym roku pracodawców nabywa urlop w wymiarze proporcjonalnym do okresu przepracowanego u każdego z nich.

Zakładam, że przed 2012 rokiem pracował Pan już w charakterze pracownika, nabywając prawo do pierwszego urlopu wypoczynkowego w życiu, a co za tym idzie - urlop przysługujący Panu w 2012 roku jest Pana kolejnym urlopem.

Zakładam również, że u obecnego pracodawcy jest Pan zatrudniony na pełny etat i pracuje Pan nieprzerwanie od początku tego roku aż do chwili obecnej.

Przyjmując za punkt wyjścia powyższe założenia stwierdzić należy, że w sytuacji, gdy do rozwiązania umowy o pracę dojdzie w maju - nabędzie Pan prawo do 9 dni urlopu, co wynika z następującego wyliczenia:

5/12 x 20 dni = w zaokrągleniu 9 dni

gdzie:
- „5/12” to proporcja liczby miesięcy przepracowanych w roku 2012 u pracodawcy, z którym umowa o pracę ma być rozwiązana do liczby wszystkich miesięcy tego roku;
- „20 dni” to wymiar urlopu przysługującego Panu w skali całego roku;
- „9 dni” to wymiar urlopu przysługującego Panu u pracodawcy, z którym umowa o pracę ma być rozwiązana w chwili jej ustania, po zaokrągleniu do pełnego dnia (zob. art. 1552a § 2 KP).

Tryb, w jakim doszło do rozwiązana umowy o pracę nie ma wpływu na wymiar należnego urlopu. Nie ma zatem znaczenia, czy umowa została rozwiązana na mocy porozumienia stron, rozwiązania za wypowiedzeniem, czy też bez wypowiedzenia przez jedną ze stron.

Jeżeli przed ustaniem umowy o pracę nie zdąży Pan wykorzystać urlopu w pełnym, wyliczonym powyżej wymiarze, pracodawca będzie zobowiązany wypłacić Panu ekwiwalent pieniężny.

+ napisz odpowiedź