Szukaj w serwisie:

Brak ciągłości w CV pod lupą rekrutera

2011-09-02 | przerwa w pracy | luka w CV
przerwa luka brak ciągłości

Wybierając się na rozmowę, pomimo faktu, że masz sporo atutów, takich jak: dobre wykształcenie, doświadczenie, znajomość języków – obawiasz się, bo Twoje CV posiada lukę w ścieżce zawodowej. Co w takiej sytuacji mówić, gdy padnie o to pytanie?

Zgodnie odpowiadają menedżerowie, jak i specjaliści od rekrutacji : lepiej niczego nie ukrywać przed pracodawcą, tylko umiejętnie przedstawić  i uzasadnić powody wystąpienia przerwy. Powody wystąpienia takowej luki w życiorysie zawodowym mogą być różne. Może być to roczny urlop celem spełnienia swojego marzenia o podróży wokół świata lub praca za granicą – nawet „na czarno”.

To w jaki sposób nasz przyszły pracodawca odbierze fakt wystąpienia przerwy w ciągłości świadczenia pracy, w dużym stopniu zależy od tego, jak to przedstawimy. Bo przecież jeśli tylko czas taki nie poszedł na marne w rozumieniu pozostawania biernym, nawet praca, która nie może być potwierdzona żadnym świadectwem – uczciwie wykonywana, ubogaciła nas w kolejne doświadczenia. Tak samo w przypadku odkrycia dalekich zakątków świata, świadczy o ciekawości, kreatywności czy zdolności radzenia sobie w każdej sytuacji. Istnienie luki w CV należy umieć pokazać w sposób, by nie została odebrana jako coś, czego się wstydzimy, tylko jako zdarzenie, które wniosło do naszego profilu zawodowego pozytyw.

W dzisiejszych czasach również utrata pracy nie koniecznie musi być odbierana na niekorzyść kandydata. Jednak też podczas rozmowy kwalifikacyjnej należy wyjaśnić to należycie, zwłaszcza nakreślić, że nie było to wynikiem naszego lenistwa czy też zaniedbania.

Inną kwestią jest przerwa w pracy w skutek urlopu wychowawczego. Specjalistka ds. rekrutacji Urszula Pawlik z firmy Grafton Recruitment wyjaśnia: „Kobieta pozostająca w stosunku pracy przez cały czas trwania urlopu nie zaznacza go w ogóle w CV. Jeśli natomiast zatrudniona nie była, urlop wychowawczy będzie zaznaczony

Inaczej wygląda to w sytuacji przedstawionej przez Urszulę Pawlik: „Kandydatka zatrudniona była w firmie od czterech lat; z czego w pracy była praktycznie przez miesiąc. Pozostały czas spędziła zaś na urlopie wychowawczym”.

W krajach europejskich duży nacisk kładzie się na to, by ten rodzaj luki , traktować na specjalnych zasadach. Tak, by nie stwarzał problemu utrudniającego kobiecie ponownego podjęcia pracy. Abstrahując , plany zakładania rodziny, ciąża w ogóle nie powinny być  tematem rozmowy kwalifikacyjnej. Choć w praktyce bywa z tym różnie…

MS

Źródło: Wirtualna Polska
Facebook Twitter Wykop


Dozwolone tagi html w treści: <strong> <em>


(otrzymasz powiadomienie o odpowiedzi, email nie będzie publikowany)